2009. december 30., szerda

B.Ú.É.K.


Kedves Citerások!

Ezúton szeretnénk nektek citeraszóban, eredményekben, sok fellépésben, rendszeres blogolvasásban gazdag Boldog Békés Új Esztendőt Kívánni!

Köszönjük mindannyiótok segítségét, támogatását, kitartását, alázatát a magyar népzene és a citerazene iránt!

Remélhetőleg 2010-ben is sok szép esemény vár ránk és sok új barátot, citerást tudunk megismerni!

Üdv: a Vezetőség


Virradjon rátok szép nap, köszöntsön rátok jó év, kedves hajlékotokba költözzön a jólét. A lelketekbe boldogság, a szívetekbe béke, ezt kívánjuk nektek az újévre!



2009. december 28., hétfő

Új népzenei rádió a világhálón

Új, tematikus online adót indított a napokban a Magyar Rádió: az MR7 a műsoridő felében népzenét, másik felében pedig magyar nótát és operettet sugároz.
– Amikor három éve a fő adókat újrapozícionáltuk, kínálatukból szinte teljesen kiszorult a népzene, a magyar nóta és az operett. Azt reméltük, a digitális átállással külön adókon sugározhatjuk majd ezeket a műfajokat, az átállás viszont késik, ezért döntöttünk az online adó elindítása mellett – mondja Farkas Zoltán, az MR3 Bartók rádió főszerkesztője.
Adataik sajnos nincsenek arról, mekkora hallgatótábora lehet a népzenének, a nótának vagy az operettnek, de a táncházak népszerűségéből kiindulva úgy vélik, a népzenére tízezrek lehetnek kíváncsiak, köztük sok fiatal. Fontosnak tartották az adó elindulását közszolgálati szempontból is: autentikus népzenéből, táncházi muzsikából rendkívül gazdag a rögzített anyag, fontos lenne, hogy minél többen megismerhessék ezeket.
A rádió népzenei műsorának összeállításánál a közrádió archívuma mellett a Hagyományok Háza gyűjteményére is támaszkodtak. Az MR7 napi huszonnégy órában zenét sugároz majd, óránként váltva a műfajokat – elsősorban háttérrádiónak szánják az adót, élő műsorokat egyelőre nem terveznek. Az online sugárzás mellett (www.mr7.hu) januártól az MR regionális adóin, azaz az MR6 frekvenciáin is hallható lesz a rádió, hiszen a regionális adók nem napi 24 órában sugároznak – a fennmaradó időszakokbanezentúl az MR7 hallható majd, így a csatorna (egyes időszakokban) azokhoz is eljut, akiknek nincs internet-hozzáférésük. Az új adó elindulásával természetesen nem szűnnek meg a fő adók népzenei műsorai sem: a Kossuth Hajnali, a Petőfi Passz port című műsora, a Bartók péntek esti népzenei sorozata továbbra is hallható. A műfaj kedvelői a néhány hete elindult www.nepzene.radio.hu oldalon tájékozódhatnak arról, mikor melyik adón hallható népzenei műsor.

forrás: Serfőző Melinda/folkradio.hu/Népszabadság

Új népzenei honlap indult

A Magyar Rádió www.nepzene.radio.hu címen új, tematikus honlapot indított népzenei műsorok és programok iránt érdeklődők számára. A honlap összefogja az MR népzenei témájú műsorait, valamint hétről hétre a népművészet és az élő néphagyomány aktualitásairól ad számot.

Az oldalon a látogató egy helyen találja meg az MR valamennyi népzenei témájú műsorát, így pl. a Hajnalit, a Népzene határok nélkült vagy a Passzportot. A műsorok részletes információi mellett a látogató első kézből értesül a közrádió programajánlóiban elhangzó népzenei rendezvényekről és programokról. Mindezek mellett a honlap lehetőséget ad egyes műsorok visszahallgatására is.
Az MR1-Kossuth Rádió és a Hagyományok Háza összefogásából született Hajnali című műsor célja, hogy megismertesse a széles hallgatósággal a főleg helyszíni gyűjtésekből, szájhagyományos műveltségből származó zenei kincset. Az adó másik népzenei műsora, az Éri Péter által szerkesztett Népzene határok nélkül a magyarság énekes- és hangszeres hagyományai mellett a világ népeinek hagyományos népzenéjét mutatja be. Az autonóm népzenei feldolgozásoktól a népzene által inspirált eredeti szerzeményekig terjed az MR2-Petőfi Rádióban hallható műsor, a Passzport zenei kínálata. A műsor világzenei kalandok sorozata, a skától az afrikai és latin zenén át a berlini kabarét és az alternatív countryt is felöleli.
A honlapon megtalálható a 180 perc című műsor hétről hétre elhangzó kulturális ajánlója, amelyben koncertek, színpadi műsorok, fesztiválok beharangozói éppúgy szerepelnek, mint a táncházakról, népművészeti táborokról, tanfolyamokról szóló híradások, népművészeti témájú kiállítások, szakmai rendezvények és kiadványok. (MR)

Forrás: MusiciansWho/Kota.hu

2009. december 24., csütörtök

Jókívánságok



Minden kedves Táborozónak, Barátunknak, Blogolvasónak és családjának, szeretetben gazdag boldog békés karácsonyi ünnepeket kívánunk!


Üdv: Vezetőség

2009. december 21., hétfő

Hanganyagok a decemberi táborból


Egyenlőre a videót még nem sikerült megfelelő formátumba konvertálni, de folyamatban van! Addig leszedtem a hangját és azt tudjátok hallgatgatni! Jó szórakozást hozzá!

A Pack tartalma:

1. Bódi György - Kalotaszegi muzsika
2. Kovács László - Turai muzsika Szaszkó stílusban
3. Szabó Ferenc - Szatmári csárdások
4. Jingle bell

LETÖLTÖM

Ha véletlen nem jön a letöltés, kérlek jelezzétek!

2009. december 18., péntek

Véget ért a szavazás

Az itt szavazó citerások körében Kovács László a legnépszerűbb citerakészítő mester a blogon(43%), a szavazatok alapján Cservék József mester a második legkedveltebb(20%) és a dobogó 3. helyére Gulyás Ferit szavaztátok(12%)!

Köszönjük, hogy szavaztatok!


Szavazzatok az új kérdőívre is!!



A Birinyi testvérek hangszerbemutatója Mezőtúron képekben


A többi képért kattints a képre!

A 11. Mezőtúri Ifjúsági és Gyermek citerazenekarok találkozójának képei


A többi képért kattints a képre!

Ha valaki a találkozón készített képet, az jelezze a tiszatabor@gmail.com e-mailen!

2009. december 17., csütörtök

Igrice – citeramuzsika a szívek mélyéről


A „citerások” szerintem külön kategória a népzenész-lelkek erdejében, bár interjúalanyom azt állítja: nincs olyan, hogy jó citerás, csak olyan, hogy jó muzsikus. De kérdem én: ki az, aki manapság rendszeresen szinte ingyen zenéli ki a szívét a népeknek? Az Igrice neve nem más sajtó orgánumokból, cd-üzletek kirakatából vagy híres rádiókból jutott el hozzám, hanem egy barátomtól. Mert az emberek néha még szoktak zenéről, zenészekről beszélgetni... A pécs-somogyi citerazenekar vezetőjével egy szlovákiai és egy baranyai fellépés között sikerült váltanom néhány szót.



BOGÁRDI ALIZ (BAL): - Úgy hallottam, a közelmúltban Északon jártatok muzsikálni. Mennyi időt töltöttetek ott

PÓRA KRISZTINA (KRISZ): - Két napot. A szlovákiai magyarok citerás találkozóját látogattuk meg, mely az ottani magyarok zenei tudását méri fel. Erre a rendezvényre minden évben meghívnak egy magyarországi együttest is. Idén mi voltunk ez a csapat. Vendéglátóinkkal úgy ismerkedtünk meg, hogy minden évben részt veszünk a tiszakécskei citerás táborban. Évek óta tudunk egymásról. Nagyon jó hangulatú és szervezésű esemény volt – utóbbit kiemelném, mert nem mindenhol sikerül például citera-asztalt szerezni. Voltunk már olyan helyen, ahol megkérdezték, hogy: „a citerához asztal kell?!” Ráadásul „kulturális” ember volt az illető. Egyébként Nagykaposon volt ez a program – az ukrán-magyar határtól 50 km-re. A Csemadok (ld.alant -a szerk.) nevű szlovákiai szervezet hozza össze időről-időre. Ha pedig már innen, Baranyából indultunk útnak, baranyai anyagot válogattunk a találkozóra.

BAL: - Visszakanyarodva a gyökerekhez....

KRISZ: - Maga a zenekar 1975-ben alakult. Akkor még, ugyebár, én magam sem éltem. Az idő tájt Pécs-Somogyban még dalkör is volt. Őket kísérték eleinte a citerások, aztán kezdtek egyre jobbak lenni. A dalkör megszűnt - ekkor önállósodtak, mint Pécs-Somogyi Citerazenekar. Az idősebbek a nyolcvanas évek közepe tájékán kezdtek elfáradni. Meghalt az akkori alapító: Major Feri bácsi – ő egyébként egy tanárember volt. Az ő helyét Ónódi Jenő bácsi vette át. Tőle mi is tanultunk. Én harmadikos korom óta játszom ezen a hangszeren. A hírverést az együttesnek az általános iskolában csinálták, de az ottani kultúrházban zajlanak a mai napig a próbák – ugyanabban a díszletben, mint akkor. A zenekar mai felállása: öt fő. Öt hölgy. Ez nagyon furcsa – általában férfiak szoktak zenész-életet kezdeni. Ketten vagyunk „idősebbek”. A három „kislányt” (20 évesek) pedig már mi tanítottuk.

BAL: - Vannak náluk is kisebb érdeklődők?

KRISZ: - Jelenleg nincsenek. A kultúrház, úgy tűnik, meg fog szűnni, és azt mondták, hogy amíg ez nem tisztázódik, addig kisebbekkel nem is foglalkozhatunk. Eleinte persze voltak. Úgy szokott lenni, hogy általában egy turnusba jelentkeznek 15-20-an, aztán két hét múlva lesznek belőle tízen, és egy év múlva marad belőle egy, vagy maximum kettő.

BAL: - Mi köti össze a citerás lelkeket?

KRISZ: - Nem is annyira maga a citera, hanem inkább a népzene hozott minket össze. Van köztünk olyan is, aki más hangszeren is tud játszani. Néha bevonjuk őket. Általában teljesen magunktól tanulunk dolgokat. Például tilinkó, furulya...

BAL: - Hívnak Benneteket, vagy magatok szervezitek az utakat?

KRISZ: - Szerveznénk, ha lehetne, de egyre kevesebbszer van módunk fesztiválokra, eseményekre elmenni. Általában akkor megyünk, ha kifejezetten meghívnak. Például népzenei rendezvényekre, falunapokra. Ingyen megyünk, de azt szoktam kérni, hogy legalább az útiköltséget fizessék ki. Volt egy időszak, kb.10 évvel ezelőtt, amikor félprofiként tevékenykedtünk – fölkapottak voltunk. A DOZSO (ld. alant) szárnyai alatt fejlődtünk évről-évre, és rajtuk keresztül sok helyre hoztak-vittek minket. Jelenleg ide-oda löködnek minket. Szervezetről-szervezetre.

BAL: - Legutóbb Palotabozsokon játszottatok. Mi sodort benneteket ebbe a faluba?

KRISZ: - Bozsokon tulajdonképpen egy nemzetiségi folklórtalálkozó meghívottai voltunk. Népdalkörök vesznek részt rajta általában, de idén a Vizin zenekar is tiszteletét tette. Horvátok, németek, magyarok együtt, ezen belül is inkább a német nemzetiségiek álltak itt a középpontban.

BAL: - Miből táplálkozik Benned a népzene szeretete?

KRISZ: - Nem is tudom. Ez egy gyerekkoromból jövő érzés. Anyuék is mindig ilyen dalokat énekeltek. Ráadásul más népzenei vonal nálunk nem is volt. Tehát ott, helyben, Pécs-Somogyban, csak a citera adódott. Ebből következett minden. Szerintem a fiatalabbakat már mi fertőztük meg.

BAL: - Van-e számodra kiemelkedő népzenei dialektus?

KRISZ: - Kifejezett kedvenc nincs, de mostanában többet foglalkozom a baranyai anyagokkal. Azt mondják, ehhez érni kell, mert nehezen érthető és játszható - nehéz jól előadni. Például egy szatmárit szerintem könnyebb megérteni, hiába hangzik bonyolultabbnak. Szívvel kell előadni a dalokat, hogy a többiek is érezzék, hogy mi benne a jó.

BAL: - Milyen egy jó citerás?

KRISZ: - Inkább úgy vetődik fel a kérdés: milyen a jó népzenész? Aki örömmel csinálja azt, amit csinál, szívből csinálja, és átadja magát. Bárki, aki eddig tőlünk tanult (bármilyen szinten) citerázni, annak azt próbáltuk megtanítani, hogy ne csak játsszon, hanem adja át a dalokat a közönségnek. Láttam mostanában is olyan zenészeket, akik eljátszották, amit kell, és szuper is volt a produkció (nehezen tanulható és játszható dolgokból állt), de mégsem volt olyan sikeres, mintha egy egyszerűbbet játszottak volna, de szívből.

Hatvan évvel ezelőtt, 1949-ben alakult meg Pozsonyban a Csehszlovákiai Magyar Dolgozók Kultúregyesülete, a Csemadok.

DOZSÓ: (más néven: „Zöld Ház”) az előző rendszer egyik pécsi kulthelye, mely lehetőséget adott a fiataloknak tehetségük kibontakoztatására szinte minden művészeti ágban. Művelődési házként és koncert-helyszínként is funkcionált. Maga az épület eredendően a Zsolnay-családé volt – ennek megfelelő díszcserepezéssel a tetőn és ornamentikával a falakon.

Az Igrice tagjai:

Póra Krisztina

Morvay Nóra

Morvay Katalin

Vörös Virág

Solymár Mercédesz

forrás: nepzene.hu

honalap: www.igrice.eoldal.hu

A Birinyi testvérek hangszerbemutatója 1 hétig Mezőtúron volt látható


Mint arról már a blogon beszámoltunk a Birinyi testvérek majd 1200 hangszeréből álló hangszergyűjteményének jelentős része(kb 500 hangszer) másodszor járt Mezőtúron a Közösségi Házban 2009. december 7 és 13 között. Ismételten nagy érdeklődés kísérte a kiállítást és aki részt vett a Birinyi József, Kovács László, Nagy Vivien, Wilfried Ulrich előadásának egyikén, az felejthetetlen élményekkel gazdagodhatott...

A rendezvényt a mezőtúri Szivárvány Népzenei Egyesület segítségével jött létre!

Néhány kép segítségével elevenítsük fel az előadásokat!

képek hamarosan!

Ifjúsági Találkozó volt Mezőtúron


2009. december 13-án, Mezőtúron a Közösségi Házban 11. alkalommal rendezték meg a hagyományos Ifjúsági és Gyermek citerazenekarok találkozóját.
A rendezvényt az 1998 óta működő Mezőtúri Szivárvány Népzenei Egyesület keltette életre azzal a céllal, hogy a feltörekvő nemzedék, az utánpótálás is megmutathassa tudását a nagyvilág előtt. Szép számmal érkeztek idén is a rendezvényre az ifjú citerások.
A zsűriben Birinyi József a KÓTA társelnöke, Kovács László KÓTA-Díjas népzenész és Nagy Vivien Népzenész, népzene tanár foglalt helyet.
A 11 citerazenekar, hangulatos összeállításokkal mutatta meg, hogy mennyit fejlődtek az évek során.

Minősítést is lehetett kérni.

Bíró László szólista ARANY minősítést, a kunbaracsi Kökény citerazenekar Szőke Péter vezetésével ARANY és ARANY PÁVA Díjat, a mezőtúri Tücsök citerazenekar (vezetője Csider István) ARANY minősítést, valamint a mezőtúri Cimbora citerazenekar (vezetője Csider István) országos ARANY és ARANY PÁVA Díjat kapott színvonalas műsorukért, citeratudományukért! Elért sikerükhoz gratulálunk és további sok sikert kívánunk!

A műsor végén a rendezvényen megjelentek meghallgathatták és megnézhették a Birinyi testvérek hangszerbemutatóját a 3 zsűritag tolmácsolásában. Eredményes és jó hangulatú találkozó illetve minősítő volt, szép eredményekkel és ami a legfontosabb, jól felkészített zenekarokkal, színvonalas produkciókkal! Jövőre pedig jön a 12. Ifjúsági és Gyermek citerazenekarok találkozója Mezőtúron!

Az egyesületnek, zenekaroknak és felkészítőiknek továbbra is sok sikert és eredményekben gazdag fellépéseket kívánunk!

2009. december 16., szerda

Tábori értékelés Szabolcs tollából@ Kazincbarcika

Izgalmas dalok, új barátok, meghívások... Röviden így foglalható össze a tiszakécskei téli citeratábor, amelyen a zenekar 3 tagja vett részt, János, Frida és én.

A történet 2009. május 16-án kezdődött. Jelentkeztünk a tiszakécskei népzenei találkozóra, ahol a színvonalas produkciók között Kiemelt Nívó díjat, valamint egy Különdíjat kaptunk, amely egy 25.000 Ft értékű nyári táborozási lehetőséget tartalmazott. Sajnos a nyári tábor egy időben volt a balatonszepezdi táborozásunkkal, így János megbeszélte, hogy a téli táborra használhassuk fel a Különdíjat.2009. december 4-én pénteken indultunk útnak, ködös időben. János autójával mentünk, először engem, majd Fridát vette fel, ezután pakoltuk be a hangszereinket. Az autóban útközben elromlott a szivargyújtó, aminek azért volt jelenetősége, mert így elég hamar lemerült a GPS, ami az út egy bizonyos részén megfelelő segítséget adhatott volna. Szolnokon a kitáblázottság hiánya miatt sikerült eltévedtünk, de hamar megtaláltuk a helyes utat. Tiszakécskére érve is érdeklődtünk, merre találjuk a kollégiumot, de ez sem okozott nehézséget.

Fél 7-re megérkeztünk, és csodálkoztunk, hogy milyen kevés ember érkezett meg eddig. 6 órától lehetett elfoglalni a szállást, de érkezésünkkor a kollégium gyermekfelügyelőjével, Eszterrel együtt még csak 6-an voltunk. Szobát válaszottunk, megágyaztunk, majd kipakoltunk.
Az est további részét beszélgetéssel, zenéléssel, csocsóval töltöttük, majd 1-2 körül nyugovóra tértünk annak érdekében, hogy másnap kipihentek legyünk a munkához. Reggel 8-kor került sor a reggelire, majd utána Szőke Péter tájékoztatott minket a programról. Feliratkoztunk Kovács László csoportjához, és a hangszerek behangolása után készen álltunk a tanulásra. Turai dalokat tanultunk, nyomóval, Szaszkó Józsi bácsi stílusában előadva. Nem volt egyszerű, de ebéd előtt már tudtuk mind az 5 dalt, csupán a szöveget kellett begyakorolni, valamint pontosítani a dallamot, díszítéseket. Az ebédszünetet követően rengeteget gyakoroltunk annak érdekében, hogy másnap a bemutatón minden jól működjön. 7 órakor ért véget a fárasztó nap ezen része, ezek után megvacsoráztunk, majd meghallgattuk német vendégünk előadását a citerával rokonságban álló, Hummel nevezetű hangszerről, amelyet később ki is próbálhattunk. Érdekes élmény volt, az biztos. Hamarosan felmentünk a próbatermünkbe, és elkezdtünk szabadon játszani. Gyorsan elszaladt az idő, mire észbe kaptunk, éjfél volt. A röpke 4 óra alatt a perbáli lányoknak megtanítottuk az Ohio, valamint a Jingle Bells című dalokat, valamint nótákat játszottunk, énekeltünk.

Egyszerűen fergetegesen éreztük magunkat. Éjfélkor lementünk a társalgóba és megnéztük, meghallgattuk, hogy Nagy Vivien és Kovács László hogyan varázsolják körünkbe hangszereikkel a moldvai hangulatot. Fáradtak voltunk, de nem tudtunk aludni. Beszélgettünk, szórakoztunk, ünnepeltük, hogy összejött ez a jó kis társaság.
Nem tudom, mikor aludtunk el, de 8-kor már mindenki talpon volt. Reggeli után ismét próba következett, eljátszottuk a csokrot, majd hangolás következett, ebéd előtt pedig mindhárom csoport előadta műsorát. Először Franky-ék, majd Bódi Gyuriék, végül pedig mi. Izgalmas volt látni és hallani, hogy 2 nap alatt milyen sokat képes tanulni egy ember citerán. Jó volt hallani a szinte hiba nélküli előadásokat. Ebéd után összepakoltunk, amjd szép lassan mindneki elhagyta a kollégiumot. Mi is elköszöntünk annak reményében, hogy hamarosan újra találkozunk mindenkivel. 2 óra környékén indultunk haza. Fridát elvittük a munkahelyére Tiszaújvárosba, engem pedig János a Miskolci Egyetemen rakott ki. Azt hiszem mindenki nevében elmondhatom, hogy jól éreztük magunkat, és egy pillanatra sem bántuk meg, hogy úgy döntöttünk, hogy részt veszünk ezen a téli táboron. Reméljük, a 3 nap alatt szövődő barátságok örökké megmaradnak és már nagyon várjuk a következő tábort.

In memoriam Ifj. Vigh Sándor



Kedves Citerások!

Ismét egy szomorú hírről értesültünk! Súlyos betegségben elhunyt a sokunk által ismert ifj. Vígh Sándor népzenész, a püspökladányi Törő Gábor Hagyományőrző Népdalkör művészeti vezetője.
Sokak emlékében él tovább ízes citerajátéka, megcsodált levélsíp-muzsikája, hagyományőrző előadásmódja, munkája.



Emlékére álljon itt egy Szabó Magda idézet:

Tudom, hogy meghaltál, de nem hiszem,
még ma sem értem én;
hogy pár kavics mindörökre bezárhat,
hogy föld alatt a hazád és a házad,
ugyan hogy érteném.

Nyugodj békében, kedves barátunk!


Élő Betlehem Veresegyházán


Az AGORA KÖR Szeretettel meghívja Önt kedves családjával és barátaival együtt 2009. december 20-án 14 órától A Székely kapunál felépített Betlehemi istálló udvarára egy batyus, boros teás beszélgetésre. Hangszerét, éneklő, karácsonyváró kedvét hozza magával!

A Betlehemi istálló udvarához a királyok és kíséreteik az alábbi helyszínekről 13.30–kor indulnak:

Széchenyi – tér
Bokréta dűlő – Lovastanya
Mézesvölgyi Általános Iskola

Érkezés: 14.00

* A menetben részt vesznek és a kis Jézust ajándékaikkal köszöntik:
* Veresegyházi Népdalkör
* Kéz a Kézben Óvoda gyermekei
* Montessori Iskola tanulói
* Lisznyay Szabó Gábor Zeneiskola tanulói
* Fabriczius József Általános Iskola 3/C osztálya
* Református Általános Iskola tanulói
* Hagyományőrző Népi Együttes
* Bokréta Néptánccsoport

Bővebb információ : info@veresegyhaz.huEz az e-mail cím védett a spamkeresőktől, engedélyezni kell a Javascript használatát a megtekintéshez.

KÓTA-Díj Kovács Lacinak


A Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetsége - KÓTA 2009. december 16-án, szerdán, 19.00 órakor ünnepi hangversenyt rendez a Regnum Marianum Templomban (Budapest, XIV. Zoborhegy tér 18.) Kodály Zoltán születésének 127. évfordulója alkalmából.

A koncerten kerül átadásra a 2004-ben alapított KÓTA-Díj.

Ebben az évben, táborunk tanára, Kovács László is a díjazottak között van! A tábor összes tagja nevében gratulálunk neki ehhez a megtisztelő elismeréshez és sok sikert kívánunk neki további munkájához! Természetesen gratulálunk a többi díjazottnak is!

A rangos eseményen Kodály Zoltán művei csendülnek fel.

A belépés díjtalan, minden érdeklődőt szeretettel várunk.




Műsor:

Kodály Zoltán:

A 150. Genfi zsoltár - vezényel: Blazsek Andrea
Vízkereszt - vezényel: Döbrössy János
Angyalok és pásztorok - vezényel: Ifj. Sapszon Ferenc

Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola Iubilate Leánykara
Szokolay Bálint Nőikar
Vox Hungarica Nőikar

A KÓTA-Díjak ünnepélyes átadása

Kodály Zoltán:

Felszállott a páva (Ady Endre) - vezényel: Kiss Csaba
Sík Sándor Te Deuma - vezényel: Laczkó János
Az 50. Genfi zsoltár - vezényel: Berkesi Sándor

Debreceni Református Kollégiumi Kántus
Kecskeméti Cantus Nobilis Kórus
Nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem Vegyeskara
Vox Antiqua Kamarakórus

A hangverseny védnöke:
Kodály Zoltánné Péczely Sarolta

A Regnum Marianum Templom megközelíthető a 2. Metró Stadionok megállótól induló 77-es trolibusszal, a Rákosmezei téri megállónál.
Autóval a Hungaria krt-tól Egressy úton a Rákosmezei térig

- kota.hu -

2009. december 10., csütörtök

Képek@Vivi


A többi képért kattints a képre!

Képek@Zsuzsi és Franky


A többi képért kattints a képre!

2009. december 9., szerda

Vége a Tábornak...

Kedves Citerások!
Sajnos a IV. Citerázzunk Együtt Továbbképzésnek is vége lett Tiszakécskén. Ismét egy remek hangulatú hétvégén vagyunk túl és reméljük, hogy nagyon jól éreztétek magatokat, valamint hasznos, új információkat tudhattatok meg.
Aki valamilyen oknál fogva sajnos nem tudott eljönni, azoknak elmondjuk, hogy mit is tanultunk a hétvégén. Kovács Laci turai összeállításában a Szaszkó féle játékstílust, azaz a nyomófával történő játékot lehetett megismerni, valamint egy gömöri összeállítást is megismerhettek a nála tanulók. Bódi Gyuri csoportja egy igen lendületes Kalotaszegi összeállítást tanulhatott, melyben részben megismerkedtek a legényes, a csárdás és a szapora közismert elemeivel, tájhű játékával. Szabó Ferenc, azaz Franky csoportja Szatmár vármegye dallamaiból tanulhatott meg egy jópárat. Volt autentkus összeállítás : düvős és esztamos játékkal, huszárvebunkossal, lassú és friss csárdással és pittyendáréval, de természetesen nem maradhatott ki a hangszerelt citerajáték sem, ahol 4 közismert nótát fűztek egy csokorba. Hasznos és tanulságos hétvége volt!
A tábor díszvendége Wilfried Ulrich hummelművész volt, aki egy szép előadással és koncerttel ajándékozott meg minket Mikulás előestéjén! Ő is belekóstolt a citeramuzsika rejtelmeibe és nem kizárt, hogy nyáron ismételten köztünk köszönthetjük!
Természetesen még 1x köszönjük nektek, hogy időt, pénzt nem kímélve ismét a Tiszakécskei Citeratáborban tanultatok és remélhetőlet jól is éreztétek magatokat!
Jövőre Találkozunk....
(a képek folyamatosan töltődnek :D )

2009. december 3., csütörtök

Mit ne hagyj otthon rovat...avagy holnap már kézdődik a tábor...


Kedves Táborzók!

Elérkezett a pillanat, hogy már csak 1 napot kell aludni és pénteken 18 órakkor kinyítja kapuit a Móricz Zsigmond Kollégium és újra citeraszóval telik meg Tiszakécske!

Először is köszönöm, hogy eljöttök a hét végi továbbképzésre!

Szeretnék néhány fontos információt megosztani veletek:

  • A kollégium péntek este hat órakor nyitja kapuit, előtte nem tudunk sajnos fogadni senkit.

  • A címet gondolom mindenki tudja, azért a pontosítás kedvéért: 6060 Tiszakécske, Rákóczi u. 58.

  • Péntek este nincsen vacsora, azonban - mint tavaly - zsíroskenyér, só, paprika, hagyma lesz (Happy Ranch menü :D:D )!

  • Aki péntek este érkezik + 1.800 Ft/fő díjjal kell számolnia, az előzetes kiírás értelmében!

  • Szombaton már reggelivel és persze a többi étkezéssel lehet számolni, vasárnap ebéddel fejezzük be a programot.

  • Úgy tervezzetek, hogy vasárnap legkésőbb 15 órakor el kell hagyni a kollégiumot, mert négykor már érkeznek a gyerekek vissza.
Ha bármi más kérdésetek van keressetek nyugodtan!
E-mail: tisza83@gmail.com
telefon: 06703721022
Mindenkinek jó utat, találkozunk péntek este!
Üdvözlettel:

Szőke Péter - Táborvezető

2009. december 2., szerda

PROGRAMAJÁNLÓ - XI. Gyermek és Ifjúsági Citerazenekarok Találkozója






















A Mezőtúri Szivárvány Népzenei Egyesület tisztelettel meghívja Önt és kedves családját, barátait, ismerőseit a GYERMEK ÉS IFJÚSÁGI CITERAZENEKAROK 11. TÚRI TALÁLKOZÓJÁRAmelyet 2009. december 13-án (vasárnap) 14 órai kezdettel rendezünk aKözösségi Ház nagytermében (Mezőtúr, Szabadság tér 17.)


A találkozó résztvevői:

* Bárdos Lajos Művészeti Iskola Cimbora citerazenekara – Mezőtúr
* Bárdos Lajos Művészeti Iskola Tücsök citerazenekara – Mezőtúr
* Csalogány citerazenekar – Zákányszék
* Csicsergő citerazenekar – Forráskút
* Gyermek citerazenekar – Apátfalva
* Gyermek citerazenekar – Tiszakécske
* Hatvani Húrszaggatók – Hatvan
* Juharfa citerazenekar – Forráskút
* Kék Nefelejcs citerazenekar – Tiszakécske
* Kökény citerazenekar – Kunbaracs
* Nefelejcs citerazenekar – Zákányszék

Szólisták:
* Bíró László citerás
* Kulcsár Bence citerás
* Tóth Tamás énekes

A zsüri:
* Birinyi József népzenekutató, a KÓTA
társelnöke
* Nagy Vivien népzenész, népzenetanár
* Kovács László népzenész, hangszerkészítő
A belépés díjtalan!

PROGRAMAJÁNLÓ - Síppal, dobbal, nádihegedűvel - Birinyi József népi hangszerkiállítása



























A Mezőtúri Szivárvány Népzenei Egyesület tisztelettel meghívja Önt és kedves családját, barátait, ismerőseit a
SÍPPAL, DOBBAL, NÁDI HEGEDŰVEL című népi hangszer kiállítás hangszerbemutató műsorral egybekötött megnyitójára a 2009. december 7-én 17 órára a Közösségi Ház nagytermébe.

A belépés díjtalan!


Rendezvényeink támogatói:

Nemzeti Kulturális Alap, Oktatási és Kulturális Minisztérium, Mezőtúr Város Önkormányzata, Mezőtúri Közművelődési és Sport Kiemelten Közhasznú Nonprofit Kft., Mezőtúr és Környéke Víz- és Csatornamű Kft., Pont Rádió, Túri Televízió.

2009. december 1., kedd

Figyelem!!

Citerások!

A kollégium december 4-én, 18.00 -kor nyit ki!

üdv: A Vezetőség

2009. november 19., csütörtök

Visszaszámlálás - Ennyit kell még várni


Fogy az idő...hamarosan találkozunk! :D


Kedves Citerások!

Lassan itt van december 5-e a IV. Citerázzunk Együtt Tiszakécskei Minitábor és Továbbképzés napja! Arra kérünk minden kedves leendő táborozót aki részt szeretne venni táborunkban, hogy e-mailben jelezze részvételi szándékát Szőke Péter táborvezetőnél! Amit feltétlen írjatok bele az e-mailbe, hogy pontosan hányan és hogy mikor érkeztek( pénteken este, vagy szombaton reggel)!

E-mail: tisza83@gmail.com, tiszatabor@gmail.com

Bővebb információ :

Szőke Péter táborvezetőnél : 06-70-372-10-22



Üdvözlettel: Vezetőség

2009. november 5., csütörtök

Már csak 1 hónap és ismét citerától lesz hangos Tiszakécske


Ez az idő is eljött, hogy már csak 1 hónapot kell arra várni, hogy ismét találkozhassunk Tiszakécskén. Reméljük, hogy sokan már készülnek a december 5-6 közötti táborunkra és várják, hogy ismét hasznos és új dolgokat ismerhessenek meg ezen a szép magyar hangszeren a citerán! Itt szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy a jelentkezéseket e-mailben kell elküldeni a lentebb olvasható e-mail címre! Az is biztossá vált, hogy a Németországban élő Wilfried Ulrich azaz Ulricus a hummelművész és hummelkészítő mester táborunk vendége lesz és egy szakmai előadással valamint egy kis koncertel kedveskedik majd a táborozóknak december 5-én! Izgalmas tábornak nézünk elébe, szóval lassan tessék készíteni az ujjatokat és a hangszereiteket na meg a torkotokat!



IV. Citerázzunk Együtt Citeratábor Tiszakécske

Kedves Citerások!


Citerázzunk együtt! – A Tisza ’83 Citeraegyesület ismét meghirdeti két napos intenzív, a nyári citeratáboraihoz hasonló továbbképzését!


A képzés ideje: 2009. december 5-6.
A képzés helye: Móricz Zsigmond Kollégium – 6060 Tiszakécske, Rákóczi u. 58.
Elhelyezés: 2-3 ágyas szobákban
Részvételi díj: 8,500 Ft/fő

A részvétei díj tartalmazza a szombati teljes, háromszori étkezés és a vasárnapi reggeli,ebéd költségét, egy éjszakára szállásköltséget, valamint az oktatás költségét. Lehetőség van december 4-én, pénteken este megérkezni, ennek plusz költsége 1,800 Ft.

A képzés célja: egy hangulatos hétvége, melynek középpontjában a citera áll. Nyári táborainkhoz hasonlóan délelőtt és délután is csoportos keretek között folyik az oktatás mindkét nap 9 órai kezdettel. S aki még kedvet érez rá, este közös zenélés szerepel a programban.

A képzésen résztvevők a 2010. évi nyári Tisza ’83 Citeratábor költségéből 5 % kedvezményre jogosultak!

Kezdő citerásokat sajnos nem tudunk fogadni, nekik a nyári táborunkban biztosítunk megfelelő képzést!

Jelentkezni az alábbi módon lehet:

Jelentkezést csak e-mailben tudunk fogadni a tisza83@gmail.com címre. A részvételi szándék mellett kérjük jelezni, ha már pénteken szeretnének megérkezni.

További információ:

Szőke Péter – 06-70-372-1022
tisza83@gmail.com

2009. október 26., hétfő

Juhász Kitti - Felsütött a Nap sugára...



Sziasztok!

Október 24-én Pakson mutatta be Juhász Kitti a mezőtúri Lókötőkkel, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem hallgatóival, Katz Fruzsival és a Riglizni Citeratrióval a nem rég megjelent Felsütött a nap sugára...Cd-jét!

Elérkezett a pillanat hogy Te is megrendeld tőle! :D

Jó szórakozást! :)

Cd rendelés : http://juhasz-kitti.extra.hu

2009. október 21., szerda

11. Országos citeratalálkozó - Nagykapos Képek 2. @ Balogh Laci

Balogh Laci Barátunk jóvoltából itt van egy következő adag nagykaposi kép!


A többi képért kattints a képre!

2009. október 15., csütörtök

IV. Citerázzunk Együtt Citeratábor Tiszakécske

Kedves Citerások!


Citerázzunk együtt! – A Tisza ’83 Citeraegyesület ismét meghirdeti két napos intenzív, a nyári citeratáboraihoz hasonló továbbképzését!


A képzés ideje: 2009. december 5-6.
A képzés helye: Móricz Zsigmond Kollégium – 6060 Tiszakécske, Rákóczi u. 58.
Elhelyezés: 2-3 ágyas szobákban
Részvételi díj: 8,500 Ft/fő

A részvétei díj tartalmazza a szombati teljes, háromszori étkezés és a vasárnapi reggeli,ebéd költségét, egy éjszakára szállásköltséget, valamint az oktatás költségét. Lehetőség van december 4-én, pénteken este megérkezni, ennek plusz költsége 1,800 Ft.

A képzés célja: egy hangulatos hétvége, melynek középpontjában a citera áll. Nyári táborainkhoz hasonlóan délelőtt és délután is csoportos keretek között folyik az oktatás mindkét nap 9 órai kezdettel. S aki még kedvet érez rá, este közös zenélés szerepel a programban.

A képzésen résztvevők a 2010. évi nyári Tisza ’83 Citeratábor költségéből 5 % kedvezményre jogosultak!

Kezdő citerásokat sajnos nem tudunk fogadni, nekik a nyári táborunkban biztosítunk megfelelő képzést!

Jelentkezni az alábbi módon lehet:

Jelentkezést csak e-mailben tudunk fogadni a tisza83@gmail.com címre. A részvételi szándék mellett kérjük jelezni, ha már pénteken szeretnének megérkezni.

További információ:

Szőke Péter – 06-70-372-1022
tisza83@gmail.com

Képek a Nagykaposi Buliról @ Virág

A többi képért kattints a képre!

Az Inárcsi Népzenei Találkozó részletes programja

Inárcsi Citerás Közhasznú Egyesület és Inárcs Község Önkormányzata tisztelettel meghívja Önt és kedves családját a 2009. október 17-én, szombaton 14 órakor kezdődő HAGYOMÁNYOS NÉPZENEI TALÁLKOZÓRA a Tolnay Lajos Általános Iskola aulájába.

Az Inárcsi férfikar és Citeraegyüttes

A találkozót megnyitja Laczy Károly polgármester.
Szakmai értékelést ad: Birinyi József népzenekutató, a KÓTA társelnöke

Fellépők:

  • Boglárka Néphagyományőrző Óvoda – Inárcs
  • Ócsai Népdalkör
  • Dunavarsányi Népdalkör és Citeraegyüttes
  • Gyöngyösbokréta Néptáncegyüttes – Kárpátalja
  • Táborfalvi Közművelődési és Népzenei Egyesület csoportjai
  • Bugyisi Népdalkör
  • Nyársapáti Népdalkör
  • Bazsalicska Citeraegyüttes – Dabas
  • Kakucsi Népdalkör
  • Jakab Mihály Hagyományőrző Egyesület Népdalköre – Mogyoród
  • Nagy Albinné Fábián Katalin – Inárcs
  • Inárcsi Férfi Népdalkör és Citeraegyüttes
  • Közös műsorszám:
Rozmaring Nyugdíjas Klub – Inárcs
Boglárka Néphagyományőrző Óvoda dolgozói
Inárcsi Férfi Népdalkör és Citeraegyüttes


Az Inárcsi Férfi Népdalkör és Citeraegyüttes ekkor ünnepli fennállásának 15. évfordulóját. Ebből az alkalomból egy DVD-t is készítettünk, melyen korabeli és újabb felvételeken megpróbáltuk átfogni ezt a 15 évet, bemutatni a népdalkör munkásságát. 18 dalcsokor, közel 90 népdal és katonadal kapott helyet a DVD -n.

- Szebenyi Marcsi -

2009. október 13., kedd

Tolmács Kerestetik...

Citerások!
Ha valaki jól tud németül és még talán tervezi is a decemberi tiszakécskei látogatását, kérem, feltétlen írjon nekünk!

Köszi!

vivo40(kukac)hotmail(pont)com
tiszatabor(kukac)gmail(pont)com

2009. október 8., csütörtök

Néhány fontos tudnivaló a Kóta Minősítéseiről


Bizonyára sok zenekar jár a Kóta ( Magyar Kórusok és Zenekarok Szövetsége) által szervezett minősítésekre! Most néhány apróságra hívjuk fel a figyelmet hogyan is kell ezeken részt venni, jelentkezni!

A minősítés rendszere:

Az együttesek és szólisták minősítése három szinten zajlik, melyek feltételezik és kiegészítik egymást. Az első szintet a térségi minősítők jelentik. A 14. Országos Népzenei Minősítőről szakmai fokozattal nem rendelkező, vagy ott Bronz szakmai fokozatot elérő szólisták és együttesek a térségi szinten kapcsolódhatnak be a minősítő rendszerbe. A 14. Országos Népzenei Minősítőn Ezüst, vagy Arany szakmai fokozattal rendelkező szólisták és csoportok számára a térségi minősítő rendezvényeken a részvétel ajánlott, de nem kötelező.

a.) Térségi szint: Minden jelentkező szólista és csoport szakmai megmérettetésének és bemutatkozásának színtere.

Elérhető szakmai fokozatok: Megfelelt - Dicséretes - Kiváló

b.) Országos szint: A 14. Országos Népzenei Minősítőn Arany, vagy Ezüst fokozatot, valamint az előző vagy a jelenlegi minősítő szakaszban térségi szinten Dicséretesen megfelelt, valamint a Kiválóan megfelelt szakmai fokozatot elérő szólisták és csoportok minősítése.

Elérhető szakmai fokozatok: Bronz fokozat - Ezüst fokozat - Arany fokozat.

Aranypáva - díj: Kaphatják zsűri döntése alapján az országos minősítőn Arany fokozatot elérők között is kiemelkedő teljesítményt nyújtó szólisták és együttesek.

b.) Országos Népzenei Gála szint: A 14. és a 15. országos népzenei minősítőn Aranypáva-díjat elért szólisták és együttesek minősítési szintje.


Jelentkezés a minősítésre:

Az országos minősítésre jelentkezhetnek korhatár nélkül - a korosztálynak megfelelő műsor összeállítással - az anyaországban és a határainkon túl élő magyar, valamint magyarországi nemzetiségi

ˇ Énekes és hangszeres szólisták

ˇ Hangszerkíséret nélkül éneklő népdalkörök és pávakörök

ˇ Hangszerkísérettel éneklő népdalkörök

ˇ Citera-, tambura-, fúvós-, vonós és vegyes összetételű népzenét játszó zenekarok.

A minősítő hangversenyen bemutatott műsoridő szólistáknál és kisebb létszámú csoportoknál 3-6 perc, énekes és hangszeres együtteseknél 8-10 perc lehet. Az időtartam a tiszta műsoridőt jelenti.

Kívánatos, hogy a bemutatott műsorok két tájegységből származó, vagy különböző hangulatú, illetve témakörű dalokból álljanak, továbbá, hogy az összeállítás egyik része lehetőleg helyi vagy nemzetiségi, annak hiányában tájegységi gyűjtésű népzenei anyag legyen.

A Népzenei Szakbizottság azt ajánlja, hogy a minősítést kérők műsoraik összeállításánál a néphagyomány gazdagságának és sokszínűségének stílusos bemutatására törekedjenek, legyenek tekintettel a népzenegyűjtők, kutatók, népzenei forrást felhasználó zeneszerzők évfordulóira. A népdalcsokroknak és a hangszeres blokkoknak adjanak címet, összeállítójukat lehetőleg nevezzék meg.

A minősítést kérő szólisták és együttesek jelentkezése formanyomtatványon történik (jelentkezési lapot e levéllel együtt, csekket a jelentkezés után postafordultával küldünk). A minősítőre jelentkező csoportnak és szólistának a jelentkezési laphoz műsortervet kell kapcsolni. A műsortervnek a bemutatott népdalcsokor címe, megnevezése mellett - a szerzői jogra tekintettel - az egyes népdalok kezdő sorát is tartalmaznia kell.

A nevezési díj az országos szinten szólistáknak 2.000 Ft, csoportoknak 3.000 Ft. Ebből azon szólisták és csoportok, akik és melyek a szövetség tagjai, 50%-os kedvezményt vehetnek igénybe. A befizetés a KÓTA címére szóló befizetési csekken történik, mely a szervezőktől igényelhető. A nevezési díj befizetését igazoló csekk fénymásolatát, a minősítést megelőzően a szervezők vagy a minősítést kérők juttatják el a KÓTA Titkárságára.

A minősítési cikluson belül mindhárom minősítési szinten minden együttes és szólista csak egyszer kaphat minősítési fokozatot.

A 14. országos minősítésen elért fokozat a 15. országos minősítésen való besorolásig, de legfeljebb annak lezárásáig érvényes.

Előzetes bejelentés nélkül, a helyszínen történő jelentkezéssel minősítést nem lehet kérni.

A minősítés mindhárom szintjén az együttesek és szólisták minősítési eredményét a KÓTA oklevéllel ismeri el. Azok az együttesek és szólisták, amelyek, illetve akik nem nyernek besorolást a fokozatok valamelyikébe, de a bemutatón szerepeltek, részvételi emléklapot kapnak a rendezőktől.

Minősítők időpontjai és helyszínei:

Balmazújváros 2009. október 17.
Országos és térségi minősítő
Szervező: Méliusz Juháyz Péter Megyei Könyvtár és Műv. Központ
Szabó László
52/502-826,
lszabo@mail.hbmk.hu

Besnyő 2009. október 17.
Országos/térségi minősítő

Horgos, 2009. október 24-25.
II. Kedves édesanyám…népzene és néptánc találkozó
I. Népzenei és népdal minősítő és fesztivál
Szervező. Bartók Béla Közművelődési Egyesület – Horgos
Takács József elnök
takacs@stcable.net

Siklós, 2009. október 24.
Népzenei országos és térségi minősítő
Szervező: Dingó József, 7827. Beremend, Sport u. 16/b

Tiszakécske, 2009. október 31.
Népzenei térségi/országos minősítő
Tiszafolk Alapítvány
Koncz László
6060. Tiszakéceke, Tisza u. 23.
30/261-2795
koncz.laszlo@tiszafolk.hu

Kunhegyes, 2009. november 7.
Aranypáva Gála Nagydíjas minősítő verseny (meghívásos)
KÓTA Titkárság
Rozgonyi Péterné, Budapest, 1537. Pf. 406.
06/1/225-3713

Szeghalom, 2009. november 14.
Népzenei térségi/országos minősítő
Szeghalom Művelődési Központ, Tildy Zoltán u. 30.
Maróthy Györgyné Klári
Tel/Fax: 66/371-542
muvkozpont@fibermail.hu

Bővebb információ a www.kota.hu honlapon található!

Dr. Kálmán Lajos emlékére rendezett X. Dalostalálkozó és 35 éves az Univer Tánczos Péter Népzenei Egyesület


M E G H Í V Ó !

Szeretettel hívjuk és várjuk minden kedves érdeklődőnket, tisztelőnket az alábbi rendkívüli Emlékfesztiválra.

Dr. Kálmán Lajos emlékére rendezett X. Dalostalálkozóra és az Univer Tánczos Péter Népzenei Egyesület 35. Jubileumi koncertjére. 2009. október 24. –én 15 órai kezdettel kerül megrendezésre az elmaradt műsor, a kecskeméti Szentcsalád Plébánia Közösségi házában, Kecskemét, Irinyi u. 62.

Az est fővédnöke:
Szarka Balázs - Az Univer Szövetkezeti Zrt. Vezérigazgatója

Díszvendégek:
Dr. Zombor Gábor - Kecskemét Megyei Jogú Város Polgármestere
Imre Károly - Bács–Kiskun Megyei Közművelődési És Pedagógiai Intézet Igazgatója

Fesztivált megnyitja: Heltai Nándor

Műsorvezető: Lenkei Istvánné




Fellépő együttesek:

Univer Tánczos Péter Népzenei Egyesület - Kecskemét
KÖSZI manók – Budapest – Kőbánya
Hírös Néptánc Tanoda – Kecskemét
Zsiga István kisprímásai – Kecskemét
Kálmán Lajos Népdalkör – Bugac
Sugovica Népdalkör – Szeremle
Nefelejcs népdalkör – Csorvás
Hagyományőrző népdalkör – Ballószög
Alkony Népdalkör – Mindszent
Pogrányi Asszonykórus - Pográny - Szlovákia
Bársony Mihály Népdalkör – Tiszaalpár
Tücsök Citera trió – Budapest
Univer Bazsarózsa Asszonykórus-Kecskemét
Kék nefelejcs Citerazenekar – Tiszakécske
Univer Bács-Kun Dalárda – Kecskemét
Hagyományőrző Néptánc Egyesület – Szeremle
Német Nemzetiségi harmonika zenekar - Katymár - Madaras

JÓ SZÓRAKOZÁST KÍVÁNUNK!


A belépés díjtalan, de adományokat elfogadunk a bejáratnál elhelyezett ládába.

Mindenkit szeretettel hív és vár a rendezőség.

Bővebb Információ:

www.tanczospeter.hu

- Mónus Fercsi -

2009. október 7., szerda

Elértük az 5000 oldalnyitást!


Sziasztok!

A blog júliusi megnyitása óta már több mint 5000-en nyitották meg az oldalt! remélem továbbra is ilyen szép számban gyarapszik az oldal nézettsége! Ezért nagy köszönet nektek és mindenkinek aki legalább 1x ellátogatott ide!

Pacsi és Puszi

Ennek örömére itt egy érdekesség :



Debreceni Citerazenekar - Ha én gazdag lennék/Peer Gynt/Mamikám (If I were a rich man)

2009. október 5., hétfő

Inárcsi Népzenei Találkozó - 15 éves az Inárcsi Férfi népdalkör és Citeraegyüttes


Október 17.-én lesz az Inárcsi Népzenei Találkozó.

Több mint 10 népdalkör teszi nállunk tiszteletét. Mindenkit szeretettel várunk.

Az Inárcsi Férfi Népdalkör és Citeraegyüttes ekkor ünnepli fennállásának 15. évfordulóját. Ebből az alkalomból egy DVD-t is készítettünk, melyen korabeli és újabb felvételeken megpróbáltuk átfogni ezt a 15 évet, bemutatni a népdalkör munkásságát. 18 dalcsokor, közel 90 népdal és katonadal kapott helyet a DVD -n.

Írta: Kánon mester

2009. szeptember 30., szerda

In memorian Kasza Ákos


Szomorú hírt kell közölnünk Veletek a mostani bejegyzésben! Nem rég tragikus hirtelenséggel elhunyt a Tiszakécskei Néptáncegyüttes vezetője, Kasza Ákos! Jól ismertük Ő-t hiszen többször közreműködött a csoport az ő vezetésével Citeragáláinkon! Ő már az örök égi táncházakban táncol...mi pedig fájó szívvel emlékezünk rá. Ákos 33 éves volt...


Búcsú Kasza Ákostól


Emlékezetes az a nap, amikor először láttunk táncolni. Itt, Tiszakécskén volt egy előadás, talán a Falu végén kurta kocsma. Nem is a cím a lényeg, hanem az érzés, ami megmaradt: „Jó lenne együtt dolgozni Vele!”
Éreztük benned a tehetséget, közel akartunk kerülni hozzád, el akartuk lesni, el akartuk tanulni tőled a hitet, az elhivatottságot, a tüzet, a „színházcsinálás” művészetét.
Aztán dolgoztunk együtt, nem is keveset. Az István, a király, a Nimród vére, a Kécskei lakodalmas életre szóló élményt adott. Az előadások végén boldogan csaptunk egymás tenyerébe, borultunk össze: „Sikerült! Megcsináltuk!”
Igaz, akkor, az előadások után fáradtan szólt a kérdés, de mindig ez volt: „Mi lesz a következő előadás? Mit csinálunk holnap, Ákos?”
Hát ez az, amit most nem tudunk:

Mit csináljunk holnap, Ákos?

Ahogy Te nem válaszolsz, úgy mi sem tudjuk már elmondani Neked, mennyit tanultunk Tőled. Csodálatos volt, ahogy a gyerekekkel bántál: ahogy a saját kisfiaidat, úgy szeretted a mi gyerekeinket is. Tanulhattunk Tőled kitartást, türelmet a nehéz pillanatokban, toleranciát mások hibáival szemben, és persze újra meg újra bebizonyítottad, hogy a tánc csoda!
Neked elhittük, hogy tudunk táncolni a lakodalmasban, hogy érdemes kiállnunk a színpadra verset mondani, hogy megéri csak azért végigdolgozni a tánctábort, mert a műsor örömet okoz majd az embereknek.
Nem volt a közös évek alatt egyetlen kérésünk Hozzád, amiben ne próbáltál volna segíteni.
Te most nem kértél segítséget, vagy ha kértél, nem értettük. Rossz pillanatban rossz döntést hoztál, és nem adtál esélyt, hogy elmondhassuk Neked mindazt, amit most leírunk.
Óriási az űr, amit magad után hagytál, nem tudjuk, talán nem is akarjuk betölteni.
A Kécske Néptáncegyüttes tagjai a próbákon még minden ajtónyitásnál Téged várnak majd.
És bár Te nem lépsz be, de hisszük, hogy ott leszel mégis minden próbán.
Az utolsó fellépésed címét Wass Albert sorai adták: „ A víz szalad, a kő marad”
Az igazi értékek megmaradnak. Te is megmaradsz bennünk, mindazokban, akiket tanítottál, akikkel dolgoztál, akiknek örömöt szereztél azzal, hogy éltél.

Isten Veled, Ákos!

Siklósiné Balla Erzsébet – Siklósi Csaba

(Megjelent a Kécskei Újság 2009.09.23-i számában)

2009. szeptember 29., kedd

11. Országos citeratalálkozó - Nagykapos(Felvidék) 2009. október 10. 18óra

Fellépő zenekarok:

1. Szikes citerazenekar – Ímely
2. Buzitai citerazenekar - Buzita
3. Dihóhéj citerazenekar – Diószeg
4. Zengő négyes – Tardoskedd
5. Sarló citerazenekar – Nyárasd
6. Rimóczi Gábor – Nagycsalomja
7. Kisbokréta – Kürt
8. Fürge Ujjak citerazenekar – Királyrév

Szünet

9. Igrice citerazenekar – Pécs
10. Lukanényei citerazenekar – Lukanénye
11. Ebedi citerazenekar – Ebed
12. Viza citerazenekar – Naszvad
13. Lenický Erik – Ipolybalog
14. Százdi citerazenekar – Százd
15. Hunor citerazenekar – Szlovákia
16. Faboto citerazenekar – Nagykapos
17. Tisza 83 citerazenekar – Tiszakécske
18. Vonós zenekar
Értékelés, Zárszó, díjátadás, Közös csokor előadása – Szirénfalvi

Bővebb információ : www.csemadok.sk

2009. szeptember 21., hétfő

XI. Országos Citeratalálkozó - Nagykapos


A Csemadok Művelődési Intézete, Nagykapos önkormányzata a FABOTO citerazenekarral karöltve 2009. október 10-én, szombaton megrendezi a XI. Országos Citeratalálkozót.


A találkozó időpontja: 2009. október 10., szombat
Helyszíne: Nagykapos (Veľké Kapušany), kultúrház
A találkozó kezdése: cca 18.00 óra

Bővebb információt Balogh Lászlónál a 0908 701 347 mobilszámon, vagy a balogh@topolniky.sk e-mail címen kaphat.


A részletes programot hamarosan közzétesszük!

2009. szeptember 18., péntek

Ulricus a Hummelművész


Azt ugye megtudhattuk Unger Balázs előadásából, hogy a citera a cimbalom őse és valamikor a népvándorlások során került Ázsiából kicsiny hazánk területére és lett a szegények hegedűje, hogy ilyen szép hasonlattal éljek! A minap Kovács Laci barátunk hívta fel a figyelmemet és ezáltal hívom fel én is a tieteket a citera egyik testvérére a Hummelre! Valahol Németországban az Északi - tenger partján él "Ulricus" és csodálatos hangszereket készít és játszik is rajta! Megtévesztésig hasonlít egymásra a két hangszer mind kinézetben és mind megszólaltatásban is! Talán nem is nekem kell erről beszélnem, hanem inkább majd a videók jobban megmutatják hogy miről is van itt szó! Annyit még megtudtam, hogy a világ számos országában használatos és ismert hangszer a Hummel. Amerikában, Európán át egészen Japánig! Nézzétek meg a videókat és ha van kedvetek írjátok le ide is a véleményeteket! Talán ez egy jó barátság kezdete...








Még Több videóért katt ide!

Ulricus honlapja : http://www.ulrich-instrumente.de/2.html

2009. szeptember 15., kedd

Újra az IWIW-en...


Táborunk eddig is megtalálható volt az Iwiw-en mint klub, de msot készítettem egy új regisztrációt és reménykedek abban, hogy nem fogják törölni. Vegyétek fel minél többen, hogy sokan legyünk!


2009. szeptember 1., kedd

Meghívó


A tiszakécskei Móricz Zsigmond Gimnázium jubileumi találkozójára szeretettel meghívjuk Önt és kedves családját iskolánk alapításának 45. évfordulója alkalmából rendezendő
ünnepségsorozatunkra.

2009. szeptember 11. (péntek)

8.00-8.30 Koszorúzás a Móricz-szobornál

8.30-9.00 Osztályaink közös programja a gimnázium sportcsarnokában

9.00-9.30 Az iskolamúzeum megtekintése

10.00-11.30„Idegenvezetői játékok” bemutatása az Arany János Művelődési Központ(AJMK)
színpadán

11.50-12.30 Testvériskoláink műsora (AJMK)

12.30-13.10 Iskolánk diákjainak jubileumi műsora, Maros Miklós tanár úr szervezésében
(AJMK)

13.20-13.30 Eredményhirdetés (AJMK)

15.00-tól Mai diák – „öregdiák” sportmérkőzés a gimnázium sportcsarnokában
A délutánra szervezett osztálytalálkozóknak 20 óráig helyet ad az iskola.

2009. szeptember 12. (szombat)

Délelőtt 9 órától az iskola lehetőséget ad osztálytalálkozókra, valamint az iskolamúzeum megtekintésére.

Délutáni és esti találkozónk az Arany János Művelődési Központ termeiben lesz.

14.00-kb.17.00 óráig Ünnepi köszöntők, Igazgatói köszöntő, Polgármesteri köszöntő, Kolos Rékát köszöntjük

Képek, vers, ének

Vincze János Nándor nyugalmazott igazgatóhelyettes tájékoztatója az iskolamúzeumról

Rausz Szilveszter ny. tanár előadása az ikonfestésről

A gimnázium új évkönyvének bemutatása

A jelenlevő egykori diákok névsorának felolvasása

„Öregdiákok” beszámolói

17.00 órától Szabad beszélgetés

Ikonok megtekintése a művelődési ház klubtermében

Iskolamúzeum megtekintése a gimnáziumban

18.00 -kb.20.00 óráig Kulturális műsor
Lezsák Sándornak a Magyar Országgyűlés Alelnökének, országgyűlési képviselőnek köszöntője
Iskolánk diákjainak jubileumi műsora, Maros Miklós tanár úr szervezésében

Kécskei kulturális csoportok műsora

Testvériskoláink műsora

Reméljük, megtiszteli iskolánkat személyes részvételével!

Programajánló


XXII. Kecskeméti Népzenei Találkozó

Az Erdei Ferenc Kulturális és Konferencia Központ 2009. szeptember 17. és 20. között huszonkettedik alkalommal rendezi meg a Kecskeméti Népzenei Találkozót, mely az autentikus magyar népi kultúra Kárpát-medencei értékeinek népszerűsítését tűzte ki célul.

Az 1967-ben indult Kecskeméti Népzenei Találkozó a magyar népi kultúra XX. és XXI. századi reneszánszában központi szerepet játszik. Elősegíti annak a társadalmi (alkotói – befogadói) közegnek a kialakulását, amely népi kultúránk, népzenei anyanyelvünk autentikus gyökereit kívánja megismerni és megismertetni itthon és külföldön egyaránt.

A 42 éves rendezvény hagyományaiból eredően is mindig összművészeti jellegű volt. Nemcsak a népművészet valamennyi ágának (énekes és hangszeres népzene, tárgyalkotó és díszítőművészet) bemutatására törekszik, hanem a társművészeti ágak (irodalom, komolyzene, képzőművészet) egyidejű jelenlétére is. E nagy múltú rendezvényt, amelynek révén Kecskemét és térsége a népzene fővárosává válik, idén második alkalommal a Hagyományok Házával közösen rendezzük meg.

Az összművészeti jelleg mellett a fesztiválon a főszerep a népzenéé, az Alföldről, Felvidékről, Dunántúlról, Moldvából és Bukovinából, valamint Erdélyből hívunk meg hagyományőrzőket, előadókat, együtteseket, zenekarokat az idősebb és fiatalabb nemzedékből. A rendezvénysorozatot tudományos tanácskozás egészíti ki, olyan szakemberek részvételével, akik a népzene gyűjtésével, kutatásával, archiválásával, illetve e szerteágazó tevékenység társadalmi hasznosulásának kérdéseivel foglalkoznak.

Závada Pál írásai alapján irodalmi esten mutatjuk be a népzene irodalmi kötődését.

A II. Prímásverseny keretében megmérettetési és bemutatkozási lehetőséget biztosítunk fiatal népzenészeknek, az autentikus népzenét művelők újabb generációjának, akik szakmai zsűri előtt mérik össze tudásukat.

A találkozón helyet kap a tárgyalkotó népművészet is: a város főterén kézműves vásár és mesterségbemutatók várják az érdeklődőket. Válogatást mutatunk be az országos szálasanyag kiállítás anyagából, dr. Varga Ferencné himző népi iparművész minitárlaton mutatkozik be.

Fotó- és dokumentumkiállítással emlékezünk meg Vikár Béláról.

A népzene minél szélesebb körű megismertetése érdekében népzenei matinék, rendhagyó órák, táncházak, gálaműsorok szerepelnek a programban. A XXII. Kecskeméti Népzenei Találkozó a tárgyi, szellemi örökségünk megőrzését, hagyományaink, a népi kultúra értékeinek közkinccsé tételét szolgálja.

PROGRAMOK

Szeptember 17.

18 óra
XXII. Kecskeméti Népzenei Találkozó megnyitója
Közreműködnek a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszakának hallgatói.
Helyszín: Erdei Ferenc Kulturális és Konferencia Központ

19 óra
"Jadviga nótája"

Fonó Zenekar a Fonó Zenekar és Závada Pál előadóestje
Helyszín: a Szórakaténusz Játékmúzeum és Műhely

A Fonó Zenekar különleges helyet foglal el a magyarországi folkzenei palettán. A szerteágazó művészeti ágak különféle képviselőivel együttműködve olyan „közelítések” kimunkálásán fáradozik, melyek során sem a népzene, sem a „közelített” műfaj nem lényegül át, mégis mindkettőt egy szokatlan, újfajta megközelítésben láttatja a közönséggel. Ennek az ars poeticának másik sajátossága az, hogy a kitekintés nem kizárólag más zenei műfajok felé történik, hanem a magyar művészeti élet légterében nagyobb ívű összefüggésekre is képes rámutatni. Az elmúlt években ugyanis gyakran előfordult, hogy a Fonó Zenekar koncertjein a különféle zenei műfajok (jazz, rock, pop, klezmer, komolyzene, stb.) képviselői mellett írók, költők, színművészek, fotóművészek és építészek is megfordultak. E műfajteremtő törekvések egyik nagysikerű produkciója az az előadóest, melynek vendége a kortárs magyar szépirodalom egyik kiemelkedő képviselője, Závada Pál. Az előadáson az író saját regényeiből olvas fel olyan részleteket, amelyek kapcsolódnak ahhoz az értékrendhez, ahhoz a világlátáshoz, melynek érzékeltetését a népzene dallamai és kifejezésmódjai egy másik szemszögből, de hasonló hitelességgel szolgálják. A Fonó Zenekar az idézetekhez illeszkedő, hagyományhű népzenei feldolgozásokkal varázsolja közénk a délalföldi román gazdák, a gömöri magyar pásztorok, a sárosi, honti származású szlovák telepesek, vagy éppen a néhai felső-tiszavidéki zsidó közösségek kultúrájának hangulatát.

Szeptember 17-18. délelőtt

Népzenei matinék Kecskemét és kistérsége oktatási intézményeiben

Rendhagyó óra Népzenei együttesek, énekesek, hagyományőrzők népzenei bemutatói, rendhagyó énekórái, táncházai Kecskemét és a kistérség általános és középiskoláiban.
Közreműködnek a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszakának hallgatói.

Szeptember 18.

8 óra
Országos Kálmán Lajos Középiskolás Népdaléneklési Verseny
Országos Kálmán Lajos Középiskolás Népdaléneklési Verseny Szervező: Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat Közművelődési Szakmai Tanácsadó és Szolgáltató Intézete
Helyszín: Református Gimnázium díszterme

14 óra
II. Kecskeméti Prímásverseny
Prímásverseny Helyszín: Erdei Ferenc Kulturális és Konferencia Központ
A Hagyományok Háza és a kecskeméti Erdei Ferenc Kulturális és Konferencia Központ közösen meghirdetett prímásversenye táncházzenész hegedűsök számára.
Zsűri elnöke: Virágvölgyi Márta
Zsűri tagjai: Radics Ferenc, Vizeli Balázs, Szabadi Vilmos, Vavrinecz András

19 óra
Hagyományőrző gálaműsor
Hagyományőrző gálaműsor A 150 éve született Vikár Béla folklórkutató emlékének szentelt gálaműsorunkban mutatjuk fel, hogy a Kárpát-medence különféle régióiban máig élő gyakorlatként találkozhatunk az éneklés, muzsikálás, vagy a tánc hagyományával.
Szerkesztő: Agócs Gergely
Helyszín: Főtér

21 óra
Táncház
Táncház Helyszín: Erdei Ferenc Kulturális és Konferencia Központ

Szeptember 19.
1
0 óra
Tudományos tanácskozás
A népzene gyűjtésének szemléletmódjai és módszerei Vikár Bélától napjainkig
A tanácskozásra szeretettel várjuk mindazokat a szakembereket, akik a népzene gyűjtésével, kutatásával, vagy archiválásával foglalkoznak, valamint minden olyan érdeklődőt, akit foglalkoztatnak a népzene dokumentálásának, illetve e szerteágazó tevékenység társadalmi hasznosulásának kérdései.
Előadók:
Sebő Ferenc: Vikár Béla népzenei gyűjtései
Pávai István: A táncházmozgalom hatása az erdélyi népzene gyűjtésére
Kelemen László: Az "Utolsó Óra" - mérföldkő a népzene gyűjtésének módszertanában
Agócs Gergely: A zenefolklorisztikai terepkutatás lehetőségei és határai az ezredfordulón
Vavrinecz András: Szatmár népzenei térképének kialakulása
Juhász Zoltán: A gyűjtő visszatér
Közreműködnek a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszakának hallgatói.
Helyszín: Erdei Ferenc Kulturális és Konferencia Központ

10-12 és 16-19 óra
"Népzenei sokadalom" - népművészek, népzenei együttesek műsora
"Népzenei sokadalom" - népművészek, népzenei együttesek műsora A találkozón résztvevő együttesek, hagyományőrzők szabadtéri műsora.
Közreműködnek a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszakának hallgatói.
Helyszín: Főtér

16-19 óra
Kézműves foglalkozások kicsiknek és nagyoknak
Kézműves foglalkozások kicsiknek és nagyoknak csuhébaba készítése, szalmafonás, gyöngyfűzés
Helyszín: Erdei Ferenc Kulturális és Konferencia Központ

19 óra
"Zeng a lélek, zeng a szó" - gálaműsor
"Zeng a lélek, zeng a szó" - gálaműsor I. rész: "Táncház-Népzene" gála
A táncházmozgalom ifjú zenekari nemzedékének műsora.
Szerkesztő: Mohácsy Albert
II. rész: Berecz András: "Sinka Ének" c. lemezének bemutató koncertje
Közreműködik: Kovács Nóri (ének), Dsupin Pál (furulya)
Helyszín: Főtér

21 óra
Táncház
Táncház Helyszín: Erdei Ferenc Kulturális és Konferencia Központ

Szeptember 20.

10-18 óra
Játszóház
Játszóház A Hagyományok Háza által szervezett játszóházban a tárgyalkotó népművészet és az egyes hagyományos, kézműves mesterségek anyagaival és technikáival ismerkedhetnek a gyerekek és családtagjaik.
Helyszín: Főtér


16-18 óra
Dél-alföldi Regionális Gyermek-és Ifjúsági Néptáncgála
Dél-alföldi Regionális Gyermek-és Ifjúsági Néptáncgála Szervező: Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat Közművelődési Szakmai Tanácsadó és Szolgáltató Intézete
Helyszín: Főtér

Kiegészítő programok

Szeptember 15.-20.

Népművészeti kirakodóvásár
Népművészeti kirakodóvásár A Duna-Tisza közi Népművészeti Egyesület tagjai mutatkoznak be mesterségbemutatókkal.
Helyszín: Főtér

Szeptember 19.

11-15 óra
"Hagyományos konyha"
A magyar népi konyha jellegzetes ételei - bemutató és kóstoló
Helyszín: Népi Iparművészeti Gyűjtemény

Kiállítások:

Szeptember 3-20.

"Egy gyékényen árulunk" - a kosárkötés magyar hagyományai
Válogatás a Népművészeti Egyesületek Szövetsége által a szálasanyag megmunkálással foglalkozó tárgyalkotó népművészeknek meghirdetett országos pályázat nyertes alkotásaiból.
Látogatható: szeptember 3-tól 16-ig 10-18 óráig
szeptember 17- 18-án 10-20 óráig
szeptember 19-én 10-21 óráig
szeptember 20-án 10-18 óráig
Helyszín: Erdei Ferenc Kulturális és Konferencia Központ

Szeptember 17-20.

Pásztorhangszerek - kiállítás a Magyar Hangszermíves Céh anyagából
A Magyar Hangszermíves Céh kiállításán a magyar pásztorok régi hangszerei és azok mai készítői mutatkoznak be. A tárlat egyik különlegessége az "utolsó" hagyományőrző, hangszerkészítő pásztorember, a terecskei Pál István (1919), hangszereinek és "műhelyének"bemutatása.
Látogatható: szeptember 17-18-án 10-20 óráig
szeptember 19-én 10-21 óráig
szeptember 20-án 10-18 óráig
Helyszín: Erdei Ferenc Kulturális és Konferencia Központ


Szeptember 17-20.

A népzenekutató Vikár Béla - fotó- és dokumentumkiállítás
A Hagyományok Háza Folklórdokumentációs Központjának anyagából készült fotó- és dokumentum kiállítással a 150 éve született Vikár Bélára emlékezünk.
A kiállítást Pávai István, a Hagyományok Háza Folklórdokumentációs Központjának vezetője készítette.
Látogatható:
szeptember 17-18-án 10-20 óráig
szeptember 19-én 10-21 óráig
szeptember 20-án 10-18 óráig
Helyszín: Erdei Ferenc Kulturális és Konferencia Központ

A programokra a belépés díjtalan!

Részletes program olvasható a Találkozó műsorfüzetében, illetve a www.efmk.hu és www.nepzeneitalalkozo.hu weboldalon.

Információ:
Erdei Ferenc Kulturális és Konferencia Központ (Kecskemét) - Berei Andrea, Labanczné Krámos Krisztina Telefon: 76/503-880
Hagyományok Háza (Budapest) - Agócs Gergely, Telefon: 1/225-60-53

Támogatók: Kecskemét Város Önkormányzata, Nemzeti Kulturális Alap, Oktatási és Kulturális Minisztérium, Szórakaténusz Játékmúzeum és Műhely, Varga Birtok KFT (Izsák)

Bővebb Információ: http://www.nepzeneitalalkozo.hu

2009. augusztus 26., szerda

Morvay Kata Csoportja

Ez még hiányzott a blogból! Kicsit gyatra a felvétel, de remélem valaki megszán minket egy gála felvétellel és akkor ki tudom cserélni! :( addig sajnos ez van, de legalább most már a gyerekek is meg tudják nézni magukat! Jó szórakozást hozzá!





2009. augusztus 19., szerda

Programajánló

Nagy eseményről szeretnénk hírt adni, és egyben meghívni minden kedves barátunkat, ismerősünket.

A Péceli Nagycsaládosok Madárfióka Egyesülete és a Gyöngyharmat Együttes nagy vállalkozásba fogott, amikor az európai kultúrák együttélését olyan családok bemutatásával szemléltette, ahol a férj és feleség más nemzetiségű . A programról egy dokumentumfilm készült, amelynek nyilvános bemutatójára szól ez a meghívó:

Európa jövője a családokban kezdődik
című dokumentumfilm bemutatója
augusztus 27-én, csütörtökön, délután 3 órakor
az Uránia Nemzeti Filmszínház
(Budapest VIII. Rákóczi út 21.)
dísztermében lesz,
minden érdeklődőt szeretettel várunk!

A filmvetítés után a Gyöngyharmat Együttes ad Koncertet!!!!!

Belépődíj nincs, a nézőtér nagy, bátran lehet ismerősöket is hívni.

2009. augusztus 18., kedd

Képek a Gáláról@Bárkányi Család

A Bárkányi Családnak köszönhetően, itt egy nagyobb válogatás a Gáláról! Sok portré is található ám benne, úgyhogy érdemes lementegetni! :D Köszönjük szépen!






KLIKK A KÉPRE!!!

2009. augusztus 17., hétfő

Fórum a blogban


Sziasztok!

Mostantól lehet fórumozni is a blogon! Jobb oldalt megtaláljátok! Regisztráljatok és használjátok ezt a szolgáltatást is nagy örömmel! Csináltam egy pár fórum menüt, de természetesen ti is nyithattok fórumokat! Jó szórakozást hozzá!

Ha regisztrálni szeretnél a fórumba akkor kattints IDE !

Ha írni szeretnél a fórumba akkor kattints IDE !

Üdv!

2009. augusztus 10., hétfő

Programajánló : XI. Citera és Néptánc Gála, Mezőtúr 2009. augusztus 20.


Engedjétek meg, hogy egy programot ajánljak mindenki számára. Igaz ez nem Tiszakécskei program, de nagyon sok ismerős zenekarral, táborozóval találkozhattok, hogyha augusztus 20-án ellátogattok Mezőtúrra!

Néhány mondatban a rendezvényről:

Tizenegy éve a mezőtúri Szivárvány népzenei egyesület hagyományteremtő kezdeményezésbe fogott: augusztus 20-én, Szent István és az Alkotmány Ünnepén Mezőtúr népzenekedvelő közönsége számára igényes műsort rendezett! A város népe szivacsként szívta magába a muzsikát, hiszen valljuk be: ezen a napon eleddig nem sok lehetőségük volt a mezőtúri embereknek az ünneplésre! Az első, nagy sikerrel zárult népzenei műsort az idén már XI. alkalommal rendezi meg az egyesület!
Ami még a sikerhez hozzá tartozik, hogy ezt a rendezvényt átlagosan 800-1000 ember bulizza, énekli, tapsolja végig minden egyes évben!

2009. augusztus 20., 17 óra, Mezőtúr - Szabadtéri Színpad (Petőfi Tér 1.)

Fellépők:

* Bereg Citerazenekar - Tarpa
* Lukanényei Citerazenekar - Lukanénye(Felvidék)
* Kisboróka Citerazenekar - Táborfalva
* Szederinda Citerazenekar - Mélykút
* Juharfa Citerazenekar - Forráskút
* Tisza'83 Citerazenekar - Tiszakécske
* Kék Nefelejcs Citerazenekar - Tiszakécske
* Lókötők Citerazenekar - Mezőtúr
* Cimbora Citerazenekar - Mezőtúr
* Tücsök Citerazenekar - Mezőtúr
* Szivárvány Citerazenekar - Mezőtúr
* Körösmenti Néptáncegyüttes - Gyomaendrőd
* Suttyomba Zenekar - Gyomaendrőd

Itt még nem ér véget a mulatság ugyanis a citeragála után Kovács Laci vezetésével a GYÖNGYHARMAT Együttes is a színpadra lép 21 órai kezdettel!

Gyöngyharmat együttes - Pécel (klikk a videókért)

A zenekar tagjai 1996 óta a péceli Cimbora Népzenei Műhely keretében ismerkednek a magyar népzenével, a népi hangszerekkel.
Az együttes hagyományos magyar népzenét, és népzenei alapokon nyugvó feldolgozásokat játszik. Repertoára felöleli az egész magyar nyelvterület népzenéjét, de bemutatnak népszokásokhoz, jeles napokhoz fûződő dallamokat is.
A népzenét, népi hangszereket bemutató koncertjeiken kb. 15 különbözõ hangszert szólaltatnak meg. A citera mellett műsoraikban ma már furulyát, kobozt, hegedűt, ütőgardont, tekerőt, dorombot, tamburát, tamburabrácsát, bőgőt, dobot is használnak.
Az együttes feladatának tekinti az autentikus hangszeres és énekes magyar népzene ápolását, továbbéltetését, népszerűsítését, színpadi elõadásain, valamint táncházaikban is.
Rendszeres résztvevői fesztiváloknak, számos rádió és televízió felvételt tudhatnak magukénak.
A csoport az ország különböző pontján vállal fellépéseket, népzenei találkozókon, fesztiválokon vesz részt.
Munkájuk magas színvonalát számos elismerés, kitüntetés jelzi. 2005 szeptemberétõl a Cimbora Együttes által elindított, 5. éve mûködõ táncház szervezői, házigazdái, ahol népi gyermekjátékokat, valamint moldvai táncokat oktatnak.
2005 nyarán Siklósi Rozália és Varga Veronika citerazenekar-vezetõi működési engedélyt szereztek, szeptembertől pedig a Péceli Cimbora Népzenei Műhely keretén belül működő Árgyélus, és Csilinka nevű hangszeres csoportok vezetőiként oktatnak.

Az együttes vezetője:
Kovács László – a Népművészet Ifjú Mestere

A rendezvényről bővebb információ:

http://www.turivasar.hu

Főszervező: Csider István - meszne@velnet.hu

arTúr Fesztivál és Túri Vásár, Mezőtúr - 2009. augusztus 19 - 23.

2009. augusztus 5., szerda

Videók...

Na Sziasztok!

Igyekeztem egy kicsit...Mónus Ferinek köszönhetően, szépen lassan kerülnek fel a gála videói..nem is írok mást! Jó Szórakozást!

Bódi György-Franz Schubert - Moment Musical/No.3.F Minor



Bódi György - Bogyiszlói Dallamok



Balogh László - Csallóközi dallamok



Juhász Kitti - Rábaközi dallamok



Nagy Vivi - Szatmári dallamok



Kovács László - Székelyföldi dallamok



Szabó Ferenc "Franky" - Nyírségi Mulató Nóták



Szabó Ferenc "Franky" - Hidegkúti hallgató, csárdás és friss



folyt.köv ;)

2009. augusztus 3., hétfő

Képek...

Folyamatosan kerülnek fel a képek, videók az internetre és ide a blogba is! Kérünk Titeket, hogy ha rendelkeztek a táborban készült videóval, képekkel, akkor küldjétek el nekünk a tiszatabor@gmail.com címre hogy ki tudjuk tenni! Köszönjük!

Baon.hu/Szentirmai Tamás képei (kattints a képre)












Tiszahírek.hu képei (kattints a képre)













Móni képei (kattints a képre)












Myzin képei (kattints a képre)











Csipi képei (kattints a képre)












Bolla Kati képei (kattints a képre)











Anett képei (kattints a képre)












Kitti képei (kattints a képre)











Zargavoli képei (kattints a képre)












Ocskó Feri Képei (kattints a képre)