2010. május 31., hétfő

Képek - III. Tisza'83 Népzenei Találkozó - Franky és Zsuzsi képei

Remek találkozó volt Tiszakécskén

2010. május 29-én szombaton, ismét megtelt élettel és népzenével a tiszakécskei Móricz Zsigmond Kollégium. Immár harmadik alkalommal rendezte meg a Tisza'83 Citeraegyesület népzenei találkozóját. Idén 18 citerazenekar, szólista és népdalénekes mutatta meg tudását a Molnár Boglárka, Bíró István és Kovács László fémjelezte zsűri előtt. Mind a 18 fellépő tudása legjavát adva mutatkozott be a szép számú közönség előtt. A találkozó színvonaláról árulkodik az is, hogy minden fellépő kiváló elismerésben, nívódíjban vagy kiemelt nívódíjban részesült, és idén már 3 zenekar is különdíjat vehetett át produkciójáért.

A Tisza'83 Citeraegyesület szakmai különdíját idén az Algyői Hagyományörző Citerazenekar kapta
A zsűri különdíjait a százhalombattai Kökönye Népzenei Együttes (felkészítőjük Nagy Viven) valamint a fegyverneki Pacsirta Citerazenekar (felkészítőjük Szegi Katalin és Szabó Ferenc) kapta kiemelkedő teljesítményéért.

A találkozó összes résztvevőjének és felkészítő tanáraiknak is gratulálunk az elért szép eredményekhez! 

Jövőre Találkozunk!

A rendezvény az NKA támogatásával valósult meg!

2010. május 26., szerda

Emlékezés Napja

2010. május 25., kedd

Meghívó

Kedves népzenét, citerazenét kedvelő Blogolvasók, Érdeklődők!

Baráti szeretettel meghívunk benneteket 2010. május 29 -én 14.órára, a III. Tisza'83 Népzenei Találkozóra Tiszakécskére, a Móricz Zsigmond Kollégium Klubtermébe.

Fellépnek : magyarországi és felvidéki citerazenekarok, szólisták

A zsűri tagjai:

Molnár Boglárka - ének-zene, népzene tanár
Kovács László - népzenész, a népművészet ifjú mestere
Bíró István - népzenész, a Nyíregyházi Főiskola népzene tanszékének tanára

A szakmai értékelés és a XXVI. Tiszakécskei Tisza'83 Citeratábor ismertetése után CITERÁS TÁNCHÁZ a Móricz Zsigmond kollégiumban! A táncházban mindenki kedvére muzsikálhat és táncolhat!

Ha csak nézőként érkezel hozzánk, akkor is feltétlen hozz magaddal jókedvet és citerát, bármilyen hangszert! Még jól jöhet! ;)


A rendezvény az NKA támogatásával valósl meg!






Várunk Mindenkit szeretettel!

Etnoklub – az autentikus népzenén túl

Alig néhány adáson van túl, de már nagy népszerűségre tett szert a Duna Televízióban szombatonként jelentkező Etnoklub című népzenei magazin. Talán azért, mert a többek között Kelemen László, Sebő Ferenc és Sebestyén Márta által is támogatott műsor az autentikus magyar népzenén túl rámutat a műfaj mai elágazásaira is, a népzene 21. században járható útjaira. Katona Erika műsorvezetővel beszélgettünk. 

A népzene legváltozatosabb megjelenési formáinak fóruma a Duna Televízióban nemrég indult Etnoklub című műsor, amely a hagyományok megtartásán túl annak karbantartását is fontosnak tartja. A meghívottak listája igen színes, a Fonó zenekartól és a Vujicsicstól a Téka együttesen, a Dűvő népzenei együttesen át egészen Szalóki Ágiig és Dresch Mihályig, a magazin hétről hétre vendégül látja a műfaj legkiválóbb előadóit. „A Duna Televízió elnöke, Cselényi László és a műsorszerkesztőség vezetője azt szerették volna, ha szombatra is kerül egy népszerű zenés műsor. Hét közben a Kívánságkosár, vasárnap pedig az Élő népzene című műsoraink futnak – ez utóbbi az autentikus népzenét mutatja be. Az Etnoklub pedig e két műsor fúziója” – mondta lapunknak Katona Erika műsorvezető, s hozzátette, az adással kapcsolatban hétről hétre kapnak dicséreteket telefonon és levélben, amelyek túlnyomórészt azt méltatják, hogy végre Kárpát-medencei zene szól a televízióban. 

Katona Erika, aki egyben a csatorna stratégiai igazgatója, elmondta, a műsor azért működik jól, mert az idősebbek megbocsátják, ha olykor fiatalosabb zenei irányzatot mutatnak be, a fiatalok pedig azt, ha egy műsort teljes egészében az autentikus magyar népzenének szentelnek. „Azt szeretnénk, ha a fiatalok felismernék, az, amit szeretnek, sokszor népzenei alapú. Mert ha megállítjuk őket az utcán, hogy énekeljenek el egy magyar népdalt, akkor lehet, hirtelen semmi nem jut az eszükbe, de otthon előfordulhat, hogy épp egy magyar népzenén alapuló világzenei dallamot dudorásznak” – hangsúlyozta az Etnoklub műsorvezetője. A csatornán egyébként épp a magyar népdal életben tartásáért indult egy másik új műsor Dunáról fúj a szél címmel, amelyben Selmeczi Borbála műsorvezető utazik el különböző helyszínekre (kórházba, templomkertbe, iskolába vagy épp csak megáll a Batthyány téren), és négy-öt percben megtanít egy két versszakos népdalt az embereknek. 

Hogy mikor ki lesz az Etnoklub vendége, azt a zeneszerző és koreográfus Könczei Árpád, a műsor felelős szerkesztője dönti el, akinek a szaktudása, mint Katona Erika kiemelte, nélkülözhetetlen. A zenekarok az ő személyes kapcsolatai miatt mennek el a műsorba, a csatorna nem fizet a fellépésekért, de ez nem tántorítja el őket a műsorban való szerepléstől. „Azt tervezzük, hogy a befutott együttesek mellett azok a zenészek is bemutatkozási lehetőséget kapnak majd, akik épp csak bontogatják a szárnyaikat, akiknek eddig nem volt lehetőségük a médiában szerepelni, de meghallgatván őket, látjuk, hogy tanult, professzionális zenészek” – tette hozzá a stratégiai igazgató. 

A műsor nem csak zenészeket lát vendégül – hangszerkészítőkkel és kézművesekkel is láthatunk beszélgetéseket. A múlt szombaton egy új rovat is indult az Etnoklubban Tánclecke Zsuráfszki Zoltánnal címmel. 

A népszerű koreográfus vállalta, hogy hétről hétre, az adás öt percében megtanít egy-egy táncmozdulatot. Megmutatja, hogy az adott tánclépés milyen volt harminc évvel ezelőtt autentikus közegben, majd előadja a táncosokkal. 

Katona Erika kiemelte, nemcsak a különböző országokban élő és különböző korú, hanem a különböző társadalmi rétegekből származó emberektől is kapnak pozitív visszajelzéseket. S ami szintén nagy megerősítés számukra, hogy a népzene és a néptánc „nagy öregjei”, szaktekintélyei – többek között Novák Ferenc „Tata”, Sebestyén Márta, Zsuráfszki Zoltán, Sebő Ferenc, Kelemen László – az első pillanattól támogatják az Etnoklubot. 



Megkérdeztük 

Kelemen László, a Hagyományok Háza főigazgatója: 

„Fontosnak tartom, hogy a népzenei anyanyelvvel olyan embereket is meg tudjunk szólítani, akik ettől a kultúrától valamilyen oknál fogva idegenkednek. Ilyenkor hatásos a crossover, tehát a műfajelegyítés módszere, így ugyanis könnyebben eljut az üzenet azokhoz, akik egyébként egy hagyományos népzenei összeállításra nem figyelnének fel. Ugyanakkor hangsúlyoznunk kell, hogy az autentikus népzene modern megjelenési formáinak bemutatása nem helyettesíthet egy hagyományos népzenei műsort – de nem is akar, a Duna Televíziónak erre is van műsora, az Élő népzene.” 

Sebő Ferenc zenész, a Hagyományok Háza szakmai igazgatója: 

„Nem láttam még az Etnoklub műsorait, igaz, az első adások egyikében szerepeltem. Úgy gondolom, a műsor megpróbál frissen és érdekesen jelen lenni a népzenei adások palettáján, így hát a bizalmat már a kezdetekkor megszavaztam neki. A népzene minden egyes megjelenési formáját hangsúlyozni kell, az Etnoklub pedig épp azon van, hogy a műfaji színeket megmutassa nézőinek.” 

Ménes Márta/magyar hírlap

Felavatták a Kallós Zoltán Múzeumot és Népművészeti Központot

Bensőséges, szinte családias hangulatban avatták fel Válaszúton a Kallós-kúriában a Kallós Zoltán Múzeumot és Népművészeti Központot, amely több ezer értékes népművészeti tárgyat tartalmaz Kallós Zoltán magángyűjteményéből. A háromszintes (alagsor, földszint és tetőtér) épületben szakkönyvtár és multimédiás terem is áll az érdeklődők részére. A tetőtérben időszakos kiállításokat terveznek, a földszinten raktárhelyiségeket és restauráló műhelyt alakítanak ki. A befektetés összértéke meghaladja a 100 000 eurót. Az eseményen felszólalt Szép Gyula, az RMDSZ művelődési alelnöke, Kelemen Hunor művelődési miniszter, Balázs-Bécsi Gyöngyvér, a Kallós Alapítvány elnöke, Andrásfalvy Bertalan, Magyarország volt művelődési minisztere. Kallós Zoltán, az alapítvány névadója a rá jellemző szerénységgel állt régi álmának megvalósulása előtt, és csak a sajtó ösztökélésére mondott pár szót. 

A szemerkélő eső ellenére legalább száz ember gyűlt össze tegnap délben Válaszúton a Kallós-kúria előtt, ahol megnyitották a Kallós Zoltán Múzeumot és Népművészeti Központot. A Muzsikás együttes tovább fokozta a jó hangulatot ízes népi muzsikájával. 

„Ez az a hely, ahol az álmok valóra váltak. Mi hittünk eme álmok tisztaságában, és ez a hit erőt adott. A Kallós Zoltán Alapítvány modell értékű abból a szempontból, hogyan kell a közösség jövőjét építeni” – kezdte beszédét Szép Gyula, az RMDSZ művelődési alelnöke, majd köszönetet mondott Kallós Zoltánnak mindazért, amit a szórványmagyarságért tett. 

„Újabb mérföldkövet jelent számunkra a mai nap. Az alapítvány 1992-es létesítésétől őrizzük a népi kultúrát – ez volt ugyanis Kallós Zoltán első célkitűzése. A Mezőség és Erdély tele van értékekkel, amelyeket tovább kell adnunk a fiataloknak” – magyarázta Balázs-Bécsi Gyöngyvér, a Kallós Zoltán Alapítvány elnöke, akitől azt is megtudtuk, hogy az itt tanuló 83 gyerek a Mezőség 25 településéről érkezett, s hogy a válaszúti szórvány oktatási központ volt az, amely hozzájárul a Mezőség megtartásához. 

„Olyan esemény a mai, amely egyúttal Kallós Zoltán egész életét is összefoglalja. Zoli bácsi élete a szolgálat jegyében telt el: rengeteg tárgyi és szellemi értéket őrzött meg” – hangsúlyozta Kelemen Hunor művelődési miniszter, majd visszaemlékezett kezdő egyetemista éveire, amikor megismerte Kallós Zoltánt. 

„A szépség költözött ide be most, amelyet meg kell mutatni másnak, hogy megismerjék és befogadják. A szépség az, ami hidat épít, megváltja a világot és megbecsüléshez vezet” – mondta Andrásfalvy Bertalan volt művelődési miniszter, néprajzkutató. 

Füleki Renáta és Szabó Renáta válaszúti lányok népdalokat énekeltek, majd Szép Gyula felolvasta ama intézmények és személyek nevét, akik támogatták az alapítványt. 

„Régi vágyam teljesült a múzeum megnyitásával. A gyűjteményben főleg Kolozs megyei, pontosabban mezőségi tárgyak találhatóak. A múlt század negyvenes éveiben folytak errefele néprajzi kutatások, de a kommunizmusban már nem: a kutatók elkerülték a Mezőséget. Nem csak magyar, hanem szász és román néprajzi anyag is megtalálható. Az Erdélyben együtt élő népek közötti kölcsönhatásban rejlik a népművészet szépsége” – nyilatkozta a sajtónak Kallós Zoltán. 

Alapítványi forrásoktól megtudtuk: mindazok, akik már most meg szeretnék tekinteni a múzeumot, azok az alapítvány honlapján – www.kallos.org.ro – vagy e-mail címén – kallosalapitvany@kallos.org.ro – tájékozódhatnak a nyitva tartást illetően. 

Két évvel ezelőtt a Kallós Zoltán Alapítvány vezetősége úgy döntött, hogy Kallós Zoltán fáradhatatlan munkájának eredményét érdemes közzétenni. Ma több ezer tárgy tekinthető meg a mezőségi, kalotaszegi és erdélyi száz hagyományos népi kultúrát bemutató termekben. Még rendszerezés alatt állnak Kallós Zoltán hangzó gyűjtései és fényképei. Az utóbbi két évben végzett munkálatok értéke kevéssel haladta meg a százezer eurót. Az összeg 40 százalékát pályázatokból, 40 százalékát cégek és magánszemélyek adományából sikerült fedezni. A fennmaradó 20 százalék a Kallós Zoltán Alapítvány saját hozzájárulása – tudtuk meg az eseményen kiadott sajtóanyagból. 

NAGY-HINTÓS DIANA/Szabadság

Van képed a hagyományok ápolásához? - 2010-ben is fesztiválfotó pályázat a KultúrParton

Sok fiatal tehetség szeretné, ha egyszer fotóit viszontláthatná plakátokon, műsorfüzetekben vagy akár egy kiállításon. Most valóra válhat az álmuk! A KultúrPart idén nyáron is komoly megjelenési, bemutatkozási lehetőséget kínál a vállalkozó kedvű fotósoknak: a Folklórfesztiválok Magyarországi Szövetsége (CIOFF Hungary) által meghirdetett pályázatra augusztus 31-ig magyarországi népművészeti fesztiválokon, rendezvényeken készült fotókat vár.

A CIOFF Hungary több témában is várja a pályamunkákat: jelentkezni lehet népviseletben készült portrékkal, előadás közben elkattintott akciófotókkal, valamint a fesztiváléletet, a táncházi mulatságokat és egyéb közösségi programokat megörökítő fényképekkel is. És ezzel még nincs vége a lehetőségeknek: azok a művészek is bátran vegyék elő a fényképezőgépüket, akik a népművészeti vásárok hangulatát szeretnék továbbadni az utókornak. Ha van olyan fotóművész, akinek mindegyik téma kedves, nem kell kényszerűen szortíroznia kedvenc munkái között, hiszen kategóriánként három, Magyarországon készült fotóval lehet nevezni. 

A pályázni kívánóknak nem kell hosszantartó és bonyolult procedúrától tartaniuk: miután regisztráltak, a fotóikat a www.kulturpart.hu/fotofesztival oldalra kell feltölteniük. A fotókhoz pedig csak egy kitöltött nevezési lapot kell mellékelni, amelyen a készítő nevét, az évszámot és a megörökített esemény nevét szükséges feltüntetni. A pályázók címet is adhatnak képeiknek. 

A pályamunkák felhasználási joga a CIOFF-ot illeti, de megjelenés esetén a képek mellett feltüntetésre kerül a szerző neve és országa is. A nyertes fotók pedig biztosan széleskörű publicitást kapnak, hiszen megjelennek a CIOFF és partnerei 2011-2012-es reklámanyagaiban, a Fesztiválhoz kapcsolódó kiállításon, valamint a CIOFF és a KultúrPart honlapján.

Bővebb információ: KultúrPart.hu

2010. május 19., szerda

Megjelent a Csík Zenekar SzivestÖrömEst Kiadványa

Megjelent a Csík Zenekar: Szívest örömest DVD/Cd-je.
Megrendelhető a fono@fono.hu címen, illetve a http://www.hangveto.hu/lemez_item.php?tid=1166
weboldalon is!Az alexandra.hu-n is előrendelhető, május 20.-ától!ú


Történelmi pillanat a Zeneakadémián

Diplomát szerzett az első népzeneszakos osztály az oktatási intézményben.

A Kossuth Rádió 180 perc mai adásában Házi Hunor Sebő Ferenccel, a Népzene Tanszék tanárával, Richter Pál tanszékvezetővel és Eredics Áronnal, a Söndörgő együttes tagjával beszélgetett.

A táncházmozgalom, a népzene a 70-es 80-as években még alternatívnak számított, mára elismert művészeti ág lett. 2007-ben kezdték meg tanulmányaikat a Zeneakadémia első népzene szakos osztályának diákjai, diplomakoncertjeiket pedig a múlt héten tartották. A szakra négyszeres-ötszörös a túljelentkezés.

Házi Hunor arról kérdezte Sebő Ferencet, a Népzene Tanszék tanárát, Richter Pál tanszékvezetőt és a népzene szakon diplomát szerzett Eredics Áront, a Söndörgő együttes tagját, hogy tanítható-e egyetemi keretek között a népzene, s mit ad egy gyakorló muzsikusnak a diploma.



Képek a Zeneakadémia népzene szakos tanulók Diploma koncertjéről (Kattints a képre!)

Képek forrása: Zagyi Lajos/Folkrádió


Berta Alexandra - Citerás




Buliképek a Diplomakoncert utánról....(Kattints a képre!)

képek forrása: Zagyi Lajos/Folkrádió


Buli - A háttérben Juhász Kitti :)

- zene.hu -

XXVI. Tiszakécskei Citeratábor - 2010. július 25 - július 30.


Kedves Citerások és leendő citerások!
Idén, is megrendezzük hagyományos citeratáborunkat Tiszakécskén!
Várunk minden citera iránt érdeklődő és a citerával most ismerkedő zenebarátot!
A tábor ideje: 2010. július 25 - július 30.
Helye: Tiszakécske, Móricz Zsigmond Kollégium
Elhelyezés: 3-4 ágyas szobákban
(Csoportoknak lehetőség van nagyobb létszámú szobát foglalni!)
Részvételi díj: 14 éves korig: 25,500 Ft/fő
14 év felett: 26,500 Ft/fő
A részvételi díj tartalmazza tábor ideje alatt a szállás, az oktatás, a napi háromszori étkezés és az esti foglalkozások, előadások költségét!
A tábor célja: A Tisza ’83 Citeratábor változatlanul magas színvonalon próbál eleget tenni a citerát kedvelő és természetesen a hangszerrel most ismerkedő leendő citerások szakmai továbbképzésének.
A Tisza ’83 Citeratáborban egyenlőre csak citerát oktatunk, melynek eredményeképpen lehetőség nyílik a hangszer minél alaposabb megismerésére és a már meglévő technikai tudás továbbfejlesztésére. Azonban lehetőség van egyéb népi hangszerek megismerésére is képzésünkön. A tábor lehetőséget nyújt mindenkinek arra, hogy a már meglévő tudását megfelelő módon fejlessze.
Természetesen indítunk kezdő csoportokat is, ahol gyakorlott pedagógusok, citeraoktatók ismertetik meg a citerázás alapjait.
Az oktatás csoportokban történik – kezdők esetén kis létszámú csoportok -, melyekbe az első este előzetes egyeztetés és meghallgatás után kerülnek a táborozók. Minden leendő táborozó eldöntheti melyik a számára megfelelő szakmai szint, s ez alapján kerül az adott tanulócsoportba.
A tábor ideje alatt állandó orvosi ügyelet van a helyi Egészségügyi Központban. Lehetőség van strandolásra a gyógyvizes termálfürdőben, illetve a tiszai szabad strandon.
Esténként szakemberek irányításával kézműves foglalkozásokat tartunk, melyek ingyenesen látogathatók. Minden este közös citerás táncház lesz! Lehetőség van különböző szabadidős tevékenységekre is (hajókirándulás a Tiszán, sportolás).
A tábor utolsó napján, július 31-én este gálaműsort rendezünk, melyen a táborban tanultakat mutatják be táborozóink. Az előadásra várjuk a hozzátartozókat, barátokat, zenésztársakat is!
A gálaműsor után lehetőség van szállást foglalni, melyről érdeklődni a szervezőknél lehet.
A tábor vezetője: Szőke Péter (a tiszakécskei Tisza ’83 Citerazenekar alapító tagja, vezetője, a népművészet ifjú mestere)
A tábor oktatói: Balogh László, Bódi György, Dobossy Éva, Juhász Kitti, Kovács László, Morvay Katalin, Nagy Vivien, Szabó Ferenc, Szőke Péter
Szeretettel várunk mindenkit 2010 nyarán is a hagyományos,
XXVI. Tiszakécskei Citeratáborban!
Részletes információ: Szőke Péter (06-70-372-10-22)
E-mail: tisza83@gmail.com

Részletes program és az előadók neve kb. 2 hét múlva itt a blogon olvasható lesz!

III. Tisza’ 83 Népzenei Találkozó - 2010. május 29. szombat 14.óra -


III. Tisza’ 83 Népzenei Találkozó - 2010. május 29. szombat 14.óra


Tisztelt Citerazenekarok, Népdalkörök, Szólisták!

Az idén már harmadik alkalommal rendezzük meg Tiszakécskén a hagyományos Tisza’83 Népzenei találkozót, melyre szeretettel várjuk az ország citerazenekarait, népdalköreit és szólistáit, akik szeretnék megmutatni tudásukat.

A találkozó fő célja, hogy a nyári citerás táborunk hangulatát kicsit visszahozzuk, megismertessük és a tavaszi feltöltődést elősegítve zenei élménnyel és nem utolsó sorban baráti beszélgetéssel, élmények megosztásával kezdjük a nyárra való felkészülést.

Helyszín:

Arany János Művelődési Központ – 6060 Tiszakécske, Béke u.
Minden résztvevőnek 8 perc áll rendelkezésére, hogy a szakmai zsűri előtt bemutassa tudását.
A zsűri értékelése alapján az alábbi elismerések érhetők el:

Kiemelt Nívódíj, Nívódíj, Kiváló, Tisza’ 83 Citeraegyesület Különdíj
Az elismerések kihirdetése után a zsűri szakmai értékelést tart.


A zsűri tagjai:

Molnár Boglárka - népzenész, ének-zene tanár
Kovács László - népzenész, a népművészet ifjú mestere
Bíró István - népzenész, a Nyíregyházi Főiskola népzene tanszékének tanára

Program:

13ºº-tól gyülekező, a próbatermek elfoglalása, felkészülés (Helyszín: Arany J. Művelődési Központ)
14ºº - bemutatkozások (H.: Arany J. Művelődési Központ)
18ºº - elismerések átadása (H.: Arany J. Művelődési Központ)
19ºº - szakmai értékelés (H.: Móricz Zsigmond Kollégium)
20³º - A 26. Tiszakécskei Citeratábor Ismertetése (H.: Móricz Zsigmond Kollégium)
2045 - vacsora (Helyszín: Móricz Zsigmond Kollégium)
A vacsora után pedig citerás táncház!!!!!

A szakmai értékelés és a vacsora a táboraink helyszínén, azaz a Móricz Zsigmond Kollégiumban lesz megrendezve. Vacsorát 700 Ft/fő ellenében tudunk biztosítani. Akik itt szeretnének aludni – jelezték, többen vannak – azoknak 1.550 Ft/fő áron tudunk szállást biztosítani szintén a kollégium épületében.

A jelentkezési szándékokat vacsora és szállás igény megjelöléssel a tisza83@gmail.com e-mail címre kérjük!

Érdeklődni lehet: 06/70/372-10-22 – es telefonszámon Szőke Péternél

2010. május 15., szombat

Becsalták a dudást a Megasztárba - Népikultúra-közvetítésből megbukott a TV2

Sokan megdöbbenve láttuk a 91 éves Pál István dudást, pásztort, a Magyar Kultúra Lovagját, a népművészet mesterét, Madách Imre- és Artisjus-díjas előadóművészt a múlt szombati Megasztár válogatóján a versenyzők között. A zsűri sem mondta, a feliratozás sem jelezte, hogy a magyar népi kultúra jeles alakja énekel éppen a képernyőn. 

Eszenyi Enikő és Mester Tamás Pista bácsi jelenlétében versenyt idétlenkedett, ahelyett hogy hagyták volna, hogy a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem egyik legmegbecsültebb mestere összerakja a dudáját, vagy furulyázzon gyönyörű, felbecsülhetetlen értékű, maga készítette hangszerén. 

A mégis elénekelni hagyott huszárnóta és a szereplés végül kurtán-furcsán ért véget. Mint kiderült, nem ok nélkül. Az történt ugyanis, hogy a Borsban március 20-án arról jelent meg cikk, hogy Pista bácsi erotikus dalokat tartalmazó CD-t készül kiadni zenésztársaival. A Bors később helyreigazítani kényszerült a minden alapot nélkülöző „információt”. 

A TV2-ből azonban felhívták Pista bácsit, az idős dudás szerint csak annyit közöltek vele, rövid fellépése lesz a TV2-ben, vigyen dudát, furulyát, és majd énekelni is kell. Autót is küldtek érte. A huszárnóta után kiment volna a színpadról, amikor egy fiatalember megállította, visszatessékelte azzal, hogy a nála lévő papíron az áll: erotikus dalt is kell énekelnie. Pista bácsi ekkor elmondta, hogy ő olyat nem énekel, nem is tud, nem is akar, a tanítványait is tiltja tőle. Őt nem úgy nevelték a szülei, ahogy sokakat manapság, tisztelték egymást idősek, fiatalok. Mint mondta, szavaira nagy csend lett a teremben, a folyosón volt, aki elnézést kért, más a vállára tette a kezét. 

Pista bácsit nagyon bántották a történtek, szégyellte magát a kínos eset miatt, de mint mondta, már megbocsátott mindenkinek. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem népzene tanszékének vezetője kérésére végül a szereplés második része nem került be a múlt szombati adásba. 

Pista bácsi Megasztáros szerepeltetése azokat is felháborította, akik korábban nem hallottak a dudás-pásztorról, sőt a magyar népi kultúra iránt sem érdeklődtek, most azonban átélték azt, hogy amit a tévések megsértettek, az identitásuk fontos része. 

A Hír TV pedig kedden készít zenés interjút Tereskén Pista bácsival. Koltay Tamás, a TV2 szóvivője a Magyar Nemzetnek elmondta, Pál István bácsit a csatorna hívta meg a műsorba. Kérdésünkre, hogy a nézők miért gondolhatták mégis úgy, hogy versenyzett – még sorszáma is volt – azt a választ kaptuk, hogy Pista bácsit a tehetségkutatóban versenyzők mezőnyében szerették volna megmutatni. Koltay szerint a szerkesztők többször is elmondták az idős népzenésznek, hogy a Megasztárban fog fellépni. Mint a TV2 szóvivője fogalmazott, a szerkesztők célja az volt, hogy bemutassák István bácsit, és azt az értéket, amit az előadó művészete képvisel. 

A Bors cikke alapján gondolták úgy, hogy az ott teljesen tévesen taglalt erotikus dalok valamelyikét is előadhatná. Koltay határozottan cáfolta, hogy olyan szerződést írattak volna alá, amelyben az szerepel, hogy erotikus tartalmú dalokat kellene énekelnie, és amikor kiderült, hogy István bácsi repertoárjában sosem szerepeltek ilyenek, nem erőltették, a történtekért pedig többször elnézést kértek tőle. 

A szóvivő és munkatársai őszintén sajnálják, hogy rossz érzéseket keltettek Pista bácsiban azzal, hogy felemlegették a cikket, ezért több ízben elnézést is kértek tőle. Sajnos azt, hogy miért háborodtak fel tömegesen a nézők még a megvágott anyag láttán is, a TV2 szóvivője nem értette. 

Varga Klára
Magyar Nemzet Online

2010. május 10., hétfő

Pista bácsi az igazi Megasztár!!!

2010. május 6., csütörtök

Lovász Irén koncert a Művészetek Palotájában május 8-án

Lovász Irén Szerelmes virág című lemezéről ad koncertet a Művészetek Palotájában május 8-án, szombaton. Igényes, populáris zene a reneszánsz korából. Így jellemezhető talán legjobban a kiváló népdalénekes nagy sikerű lemeze. A műsor „crossover” jellegét a tudatosan választott kitűnő zenészek is garantálják, akik a mai magyar népzene, régizene, és kísérleti jazz területeiről érkeztek. Mindegyikük hozta saját tapasztalatát, tudását, kreativitását és egyéniségét, hogy életre keltsék, és szórakoztatóvá tegyék ezt a több száz éves zenei kultúrát. A művésznő zenekarában a jazz és a népzene egyik meghatározó alakja, Ágoston Béla is fellép. 

Az új album repertoárját népdalok, valamint kéziratos énekeskönyvekben megőrzött szövegek, versek és korabeli hangszeres táncdallamok alapján készült átíratok, szerzemények alkotják. 

„Lovász Irén mindig tudatosan törekedett arra, hogy az általa énekelt, jórészt népi eredetű dallamokat olyan zeneiségbe szője bele, amelynek szálai lelkünk legmélyéig lefutnak. Egymástól látszólag távoli zenei világok találkoznak lemezein, melyeknek eredete mégis közös. Feledésbe merült összefüggések válhatnak nyilvánvalóvá, párhuzamos utak kereszteződhetnek”. 

„Ő az, aki minden évben olyat tesz le az asztalra, ami egyből zenetörténeti jelentőségűvé válik.”- írják róla a lemez – és koncertkritikák. 

Lovász Irén, a mértékadó, kiváló, sokoldalú magyar népdalénekes, számos nemzetközi és hazai elismerése mellé 2009-ben megkapta a Magyar Művészetért Díjat.

Művészetek Palotája

2010. május 3., hétfő

XVI. Nemzetközi Katona- és Bordal Fesztivál Abasár 2010. május 15. - 16.

Így szavaztok ti...

Azt kérdeztük a kedves blogozóktól, hogy részt vesznek-e  a tiszakécskei Tisza'83 Citeratáborban. Ez lett az eredmény :


Új szavazás a megszokott helyen!